Öğretmen Diyarı

Bakanlıktan okullara \'bitirin\' talimatı

Bu yıl liselere geçişte ilk kez uygulanacak 12 sınavlı yeni sistemin ilk 6 sınavı önümüzdeki ayın sonunda yapılacak. MEB, okulları “müfredatta birlik sağlanması” için uyardı ve “Sınavda çıkacak konuları kasım sonuna kadar bitirin” dedi.

Bu yıl liselere geçişte 12 sınavlı yeni sistem uygulanacak. Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) yerine getirilen bu sistemde 6 temel dersten öğrenciler 12 ayrı sınava girecek. Öğrencilerin bu 6 dersten birersınavları her dönem Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından merkezi olarak yapılacak. Bu dönemin ilk 6 sınavı da kasım ayının son haftasında gerçekleştirilecek.

İşte bakanlık bu sınavlar öncesinde okulları sınav tarihine kadar “konuları tamamlamaları” için uyardı. Kasım ayının son haftasında öğrenciler Türkçe, Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük olmak üzere 6 dersin konularından önümüzdeki ayın son haftasında sınava girecek.

‘KONU BİRLİĞİ SAĞLAYIN’

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Emin Karip tarafından illere gönderilen yazıda, bu derslerden birer sınavın merkezi olarak ortak sınav şeklinde bakanlık tarafından gerçekleştirileceği hatırlatıldı. Sınavların da kasımın son haftasında olacağını vurgulayan yazıda, “Merkezi sistem ortak sınavların yapılacağı tarihe kadar öğretim programlarının işlenişinde Türkiye genelinde birlik sağlamak amacıyla hazırlanan çalışma takvimine göre konu ve kazanımların dağılımı tamamlanmalı” denildi. Okulların bu konuların tümünü sınav tarihine kadar işlemelerinin istendiği yazıda şu ifadeler yer aldı: “Birinci dönemde yapılacak merkezi sistem ortak sınavda sorulacak soruların kapsamı, eğitim öğretim yılının başından “Birinci Dönem Merkezi Sistem Ortak Sınavı”nın yapılacağı tarihe kadar olan konu ve kazanımlarla sınırlı olacak. İkinci dönemde yapılacak merkezi sistem ortak sınavda sorulacak soruların kapsamı ise eğitim öğretim yılının başından “İkinci Dönem Merkezi Sistem Ortak Sınavı”nın yapılacağı tarihe kadar işlenecek konu ve kazanımları kapsayacak. Bu nedenle belirtilen süre içinde bu konular işlenmeli, öğrencilerin eksikleri kalmamalı. Bunun için de okul yönetimleri ve öğretmenler gereken tedbirleri almalı.”

habertürk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim