Öğretmen Diyarı

Bakanlık\'tan obeziteye karşı eğitim atağı

Sağlık Bakanlığı, obeziteyle mücadele kapsamında okullardaki denetimleri artırmak için denetçilere yönelik eğitim programı başlattı. Buna gören Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 81 ildeki okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde obezite denetimi yapacak personele uzmanlar tarafından eğitim verilecek.

 

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, iki bakanlık arasında imzalanan protokol kapsamında 81 il halk sağlığı denetim ekibinde görevli personele iki gün boyunca "Beslenme Dostu Okul Programı Denetçilerin Eğitimi" düzenlenecek.

 

Programda, "Beslenme Dostu Okul Programı uygulama kılavuzu", "güncel denetim formu", "denetim süreci", "denetçi davranışları", "iletişim", "okul çağı çocuklarda sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite" konularında bilgilendirme yapılacak.

 

Eğitimler, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü ile Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyeleri tarafından verilecek.

 

-Talep okuldan, denetim Bakanlıktan

 

Sağlık Bakanlığı, "sağlıklı beslenme ve hareketli yaşama teşvik etme" hedefiyle özellikle çocukluk çağı obeziteye karşı önlemler almaya çalışıyor. Bu kapsamda, okullarda obezite denetimi yapabilmesi için okul yöneticilerinin il halk sağlık müdürlüklerinden talepte bulunması gerekiyor.

 

Talebin ardından, iki bakanlık yetkililerinden oluşan heyetin, Beslenme Dostu Okul Denetleme Formunda yer alan 40 kritere göre yaptığı denetim sonunda uygun bulunan okullar "Beslenme Dostu Okul Sertifikası" ile ödüllendiriliyor.

 

2010'da hayata geçirilen "Beslenme Dostu Okul Projesi" ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedefleniyor.

\"Anadolu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim