Öğretmen Diyarı

Bakanlık\'tan \'Genç Bilaller\' açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma, Hafızlık ve Ezan Okuma yarışmalarının, Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerinin; ilgi, istidat ve kişisel kabiliyetleri doğrultusunda yetiştirilmesi, mesleki yeterliliklerinin, özgüven duygularının geliştirilmesi, okul aidiyetinin sağlanması ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunması amacıyla, milli eğitimin temel amaçları doğrultusunda yıllardır yapıldığı bildirildi.

 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede, "Genç Bilaller" başlığıyla yayımlanan haber üzerine açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtildi. Bakanlıkça geleneksel hale getirilen ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce yürütülen Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma, Hafızlık ve Ezan Okuma yarışmalarının yıllardır gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada, "Bu yarışmalar ile Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerinin; ilgi, istidat ve kişisel kabiliyetleri doğrultusunda yetiştirilmesi, mesleki yeterliliklerinin, özgüven duygularının geliştirilmesi, okul aidiyetinin sağlanması ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunması amacıyla Milli Eğitimin temel amaçları doğrultusunda gerçekleştirilmektedir" değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

"1400 yıllık İslam tarihinde ezan dendiği zaman akla ilk gelen şahıs; ezanı ilk okuyan ve Hz. Peygamber'in yaşadığı müddetçe müezzinliğini yapan Bilal Habeşi'dir. Fetih denilince Fatih Sultan Mehmet, musiki denince Itri, mimari denilince nasıl ki Mimar Sinan akla geliyorsa, ezan denilince de Bilal Habeşi akla gelmektedir.

 

Bu herkesin bildiği bir gerçektir. Bu tarihsel bağa atıfta bulunmak, öğrencilerin motive olmalarını sağlamak, Bilal Habeşi gibi güzel ezan okumalarını teşvik etmek amacıyla yapılan bu isimlendirmenin söz konusu gazete tarafından farklı bir şekilde yorumlanması iletişim derslerinde ele alınması gereken önemli bir çarpıtma örneğidir"

 

AA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim