Öğretmen Diyarı

Bakanlık Atamalarda Liyakate Bakmıyor!

Aydın'ın Kuşadası ilçesine atanan yeni ilçe milli eğitim müdürü gerek sosyal medyada gerekse memur ve öğretmen camiasında büyük bir tartışmaya neden oldu. Çünkü atanan kişi bakanlığın açtığı şube müdürlüğü sınavını dahi geçemeyen Şerafettin Yapıcı idi. 

 

Yapıcı'nın sınavı bile geçemeden müdür olarak atanması pek çok memuru isyan ettirdi. Bakanlığın atamalarda liyakat ve ehliyet kurallarına uymadığı sonucuna bu atamayla varılabilir. Daha önce yine Kuşadası'nda Aile ve Sosyal Politika ilçe müdürlüğü de yapan Yapıcı, Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde daha önce hiçbir yöneticilik görevinde bulunmamış. Yani yöneticilik tecrübesi hiç olmayan birinin ilçe milli eğitim müdürü olması memurlar arasında hareketlilik yaşattı. 

 

Özellikle Kuşadası gibi pek çok şehirden bile büyük bir ilçeye, ayrıca Türkiye turizminin önemli tatil yerlerinden birine böylesine deneyimsiz bir şahsın atanması bütün öğretmenleri ziyadesiyle üzdü. Bakanlığın yönetici atamalarında anayasa tarafından da belirlenen liyakat ve ehliyet kurallarına göre atama yapma ilkesine aykırı hareket ettiği apaçık ortada. Öğretmenler bu atamaları gördükçe "Atamalarda adam kayırma" olduğunu fark ediyor. Bu da eğitim camiasındaki adaletsizliğin bir başka boyutu.

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim