Öğretmen Diyarı

Bakan Yılmazdan Önemli Açıklamalar!
 Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Sivas’a geldi. Bakan Yılmaz, kentteki programı kapsamında ilk olarak Sivas Organize Sanayi Bölgesinde faaliyete giren ASELSAN Hassas Optik Fabrikasının açılışına katıldı.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Sivas’a geldi. Bakan Yılmaz, kentteki programı kapsamında ilk olarak Sivas Organize Sanayi Bölgesinde faaliyete giren ASELSAN Hassas Optik Fabrikasının açılışına katıldı. Bakan Yılmaz’a Sivas Valisi Âlim Barut, AK Parti Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin, 5’inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Fatih Celalettin Sağır, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Baki Şensoy ve il protokolü de eşlik etti.

“TÜRKİYE BÖLÜNMEZ, EZAN DİNMEZ,

AY YILDIZLI BAYRAK, BU SEMALARDAN İNMEZ”

Açılış töreninde konuşan Bakan Yılmaz, Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini ancak, bu zor sürecin birlik ve beraberlik içerisinde aşılacağını belirtti.

Sivas’ta faaliyete geçen ASELSAN Hassas Optik Fabrikası’nın hayırlı uğurlu olmasını dileyen Bakan Yılmaz, optik denildiğinde Sivas’ın Türkiye’nin optik merkezi olacağını söyledi.

Bakan Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

“İnşallah Sivas’taki ASELSAN Hassas Optik Fabrikası ileride optik alanında Sivas’ta kümelenmeyi de sağlayacaktır ve optik denildiğinde inşallah Türkiye’nin merkezi Sivas olacaktır. Dolayısıyla bu bir adımdır ve bu adımda emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Türkiye zor bir dönemden geçiyor. Bu zor süreçten geçerken de Türkiye normal yaşantısını da ihmal etmiyor. Bugün Diyarbakır’da havaalanının açılışı yapılıyor. Sivas’ta da ASELSAN’ın açılışı yapılıyor.

Türkiye yine zor günlerden geçiyor. Ancak bu zor günleri de birlik ve beraberlik içinde aşacağız. Çünkü Türkiye bilir ki 40 yıldır bu terör mücadelesi var. Bu mücadelede yine en önemli sorunumuz olan terörü de inşallah birlik ve beraberlik içerisinde bir nihayete erdireceğiz. Zaten Doğuda ve Güneydoğuda yaşayan halkımızın tek bayrak, tek devlet, tek millet, tek devlet olmada hiçbir çekincesi olmadığından bugün dış güçlerin maşası olanların hiçbir kazancı olmadı. İnşallah bundan sonra da olmayacak, bu milletin birliğini, dirliğini bozamayacaklar. Milletimiz inşallah bu zor günlerden de inşallah yüz aklıyla çıkmayı başaracaktır. Zira devletimiz buna muktedirdir. Devletimiz güçlüdür. Devletimizin insan haklarına, hukuka saygıdan bazı şeyleri çok dikkatli yapması, kendisinde bir zafiyet değil aksine onun gücünün göstergesi, kendisine özgüvenin de açık bir göstergesidir. Biz bu topraklarda bin yıldır beraber kardeşçe bir arada yaşadık ve bundan sonra da ilelebet birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Bundan milletimiz emin olsun. Türkiye bölünmez, ezan dinmez, ay yıldızlı bayrak bu semalardan inmez.”

“EİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNİ SAĞLAYACAĞIZ”

Eğitim’de fırsat eşitliğinin sağlanacağını belirten Bakan Yılmaz, Türkiye’nin her noktasında her öğrencinin aynı imtiyazlara sahip olacağını söyledi.

Eğitim alanında 2002 yılından bugüne gerçekleştirilen bazı yatırımlara da dikkat çeken Bakan Yılmaz, şu şekilde konuştu:

“Türkiye’nin gelişmesi, güçlenmesi lazım… Ama gelişmenin de güçlenmenin de temelinde eğitim var. Beşeri sermayeniz güçlü olur ise siz bütün hedeflerinizi yakalayabilirsiniz. Beşeri sermayenin de güçlendirilmesi, eğitimden geçiyor. İnşallah eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacağız. Yani İstanbul’daki öğrenci hangi haklara sahipse, hangi imkânlara sahipse inşallah Sivas’taki de, Hakkâri’deki, Ardahan’daki de Kars’taki öğrencimiz de aynı haklara, aynı imtiyazlara, aynı alt yapıya sahip olacaktır. 2002 yılında 7,5 milyar olan eğitim bütçemizi şimdi on kattan daha fazla artırarak 76 milyar doların üzerine çıkardık. Çünkü biz biliyoruz ki bir nesil yetiştirmek, bir medeniyet inşa etmektir. Türkiye’nin yarını inşallah çok parlak olacaktır. 250 bin yeni derslik yaptık. 542 bin yeni öğretmen atadık. Öğretmen sayımız yaklaşık 900 binin üstünde ama bizim dönemimizde atanan öğretmen sayısı 542 bin. İnşallah önümüzdeki dönemde altyapıyı iyileştireceğiz. Öğretmenlerimize ömür boyu, bir öğretmen akademisi kurarak eğitimini sağlayacağız. Öğretmen kaliteli olursa ürünü de, öğrencisi de kaliteli olur. Biz buna inanıyoruz. Dolayısıyla yarınımızdan umutluyuz." ifadelerini kullandı.

Bakan Yılmaz’ın konuşmasının ardından ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Baki Şensoy, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım ile birlikte fabrikada üretilen ilk tüfek dürbününü Bakan Yılmaz’a hediye etti. Bakan Yılmaz ve beraberindekiler daha sonra ASELSAN Sivas Hassas Optik Fabrikası’nın açılış kurdelesini kesti. Bakan Yılmaz ve protokol üyeleri açılışın ardından fabrikayı gezerek son teknoloji ile üretilen ürünler hakkında bilgi aldı.

BAKAN YILMAZ BİSİKLET DAĞITIM TÖRENİNE KATILDI

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ASELSAN Hassas Optik Fabrikası’nın açılışının ardından il protokolü ile birlikte Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Halk Sağlığı İl Müdürlüğünce "Toplumda Fiziksel Aktivitenin Artırılması Projesi" kapsamında düzenlenen bisiklet dağıtım törenine katıldı.

Kent meydanındaki tarihi Buruciye Medresesi’nin bulunduğu alanda gerçekleştirilen programda konuşan Bakan Yılmaz, Sivaslılara; “Sağlık için yürüyün” çağrısı yaptı. Bakan Yılmaz; “Bu bisiklet dağıtımı bir vesile. Sadece bisiklete binenler için öngörülmüş bir program değil. O halde ne yapacağız? Tüm Sivaslılar olarak, bir arkadaşımızla, mahallemizdeki kardeşlerimizle mutlaka yürüyeceğiz. Yürümekten güzel spor yok. Herkesin, kendisiyle de başkasıyla da yarışmadan günde kaç adım atması lazım? 10 bin adım… 10 bin adımın yaklaşık uzaklığı ne kadar? Yaklaşık 5 kilometre. Bir gün 24 saat. 10 bin adım yaklaşık kaç saatimizi alır? 1 saatimizi alır. Dolayısıyla 24 saat içerisindeki bir saati mutlaka ama mutlaka yürüyüşe ayırmamız lazım.” İfadelerini kullandı.

“KURALLARA UYALIM”

Bisiklet sürücülerine de önemli uyarılarda bulunan Bakan Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım’ın “Yolların kralı olmaz, kuralı olur” sözünü hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

“Biz de diyoruz ki bisikletin kralı olmaz. Ne olur, bisiklete binmenin kuralı olur. Bisiklete binen kardeşimi gören her kardeşimiz yol verecek. İnşallah bugün bisiklet dağıtacağımız kardeşlerimize sağlıklı, kazasız, uzun ömürler diliyorum. İnşallah bu etkinlikler yaygınlaşır. Ama binin ki sağlıklı olabilmenin şartı bisiklete binmek değildir. En kolayı, en sağlıklısı yürümek… İnşallah bu hafta sonundan itibaren tüm Sivaslı kardeşlerimiz hep beraber yürüyecek.”

Bakan Yılmaz ve protokol üyeleri daha sonra bisikletlerin dağıtımını gerçekleştirdi.Kaynak: www.turkkamu.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim