Öğretmen Diyarı

Bakan Ramazanoğlu: Temel hedefimiz kız çocuklarını 12 yıl okulda tutmak

DHA
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, çocuk gelinlerin önüne ancak onları okulda tutarak geçebileceklerini belirtti. Ramazanoğlu, "Temel hedefimiz çocukları özellikle de kız çocuklarını 12 yıl boyunca eğitimde yani okulda tutmak. Ancak o zaman erken evlilikler dediğimiz bu çocuk gelinler sorununu ve büyük oranda aile içi ensest sorununu haledeceğiz" dedi.

Diyarbakır’daki incelemelerinden sonra Mardin’e gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, ilk olarak Mardin Valiliği’ni ziyaret etti. Burada Vali Ömer Faruk Koçak, AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ve kurum müdürleri tarafından karşılanan Bakan Ramazanoğlu burada yaptığı açıklamada, bakanlığı tarafından yürütülen projeleri sahada incelemek üzere bölgeye geldiğini söyledi.

‘ÇOCUKLARIN OKULA DEVAMI İÇİN REHBERLİK HİZMETİ VERECEĞİZ’

Bakanlık olarak Aile Sosyal Destek Programı’na (ASDEP) bölgede büyük önem verdiklerini belirten Ramazanoğlu, "Bu sıcak süreç içerisinde travma görmüş ailelerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız yaşlılarımız, engellilerimize birinci dereceden psikolojik rehabilitasyon ve psikolojik destek olmaktır. İlgili genel müdürlerimiz, müsteşarımız ve bakan danışmanı arkadaşlarımızla beraber sahada bunu ilk uygulamalarını yapmak istedik. Aile Sosyal Destek Projemiz bir modeldir. Bir programdır. Burada belli sayıdaki ailelerin bir sosyal danışmanı olacak. Bu sosyal danışman bu aileleri belirli aralıklarla ziyaret edecek. Aynı zamanda bu sosyal danışman o ailelerin bir rehberi olacak. Bir aile kayıt formunu oluşturacak. Ondan sonraki süreçte ailenin içine bakacak. Bu ailenin nasıl bir problemi var? Eğitim mi, sağlık mı, ekonomik mi iletişim problemi mi var? Aileden engelli bir birey mi var? Ailede sosyal anlamda başka bir sorun mu var? Baskı oluşturan bir problem mi var? Alkolizmle ilgili bir problem mi var? Bağımlılıkla ilgili uyuşturucu ile ilgili bir problem mi var? Bütün bunlar tespit ettikten sona ne yapabilir yani tedavi kısmına geldiğimizde aileye eğitim konusunda çocukların eğitim başarısı veyahutta okula devamsızlık konusundaki noktada MEB’de öğretmenlerimize irtibata geçerek bu çocukların başarılı olması ve devamının sağlanması konusunda orada bir rehberlik hizmeti verecek" diye konuştu.

‘HEDEF KIZ ÇOCUKLARINI 12 YIL BOYUNCA OKULDA TUTMAK’

Bölgedeki çocuk gelinler konusuna da değinen Bakan Ramazanoğlu, hedeflerinin 12 yıl boyunca kız çocuklarını okulda tutmak olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:
"Çocuk gelinler konusunda bizim temel bir projemiz var. Bu projemizde temel hedefimiz çocukları özellikle de kız çocuklarını 12 yıl boyunca eğitimde yani okulda tutmak. Kız çocuklarının ortalama okulda kalma süresi son istatistiklere göre 6,7 yıl. Yani birinci 4 yıla devam ediyorlar. İkinci 4 yılı bitiremiyorlar. Ekonomik nedenler, sosyal nedenler, çevre, coğrafi ve tabii ki en önemlisi bu çocukların ev içi iş gücü olarak kullanılmasından sonra evliliğe yönlendirilmesi. Bunun önüne geçmek için bu çocuklarımızı ikinci ve üçüncü dört yılda okulda tuttuğumuz takdirde 7 yaşında okula giden bir kız çocuğumuz 18 yaşında liseyi bitirmiş olacak. 18 yaşında liseyi bitiren bir çocuğumuz ister üniversiteye devam eder ister iş hayatın katılabilir isterse de evlenebilir. O artık 18 yaşını doldurmuş kendi kararını verebilen bir birey olmuş olacak. Buradaki amacımız bütün çocuklarımıza özellikle de bütün kız çocuklarımıza temel eğitimini aldırmak. Okulda tutmak bunun için de özellikle de kız yurtları yapmak için çalışmalarımızı ve organizasyonlarımızı başlattık. Türkiye’nin neresinde olursa olsun ihtiyaç duyular bütün yerlerde ortaöğretim kız yurtlarımız yapacağız. Yine aynı şekilde sosyal uzmanlarımız aileleri tek tek dolaştığında bu kızımız niçin okutulmuyor diye sorduğunda yerimiz yok diyenlerin bu şekilde bahanesini ortadan kaldırmış olacağız. Kız çocuklarımız okulda tuttuğumuz  zaman erken evlilikle dediğimiz bu çocuk gelinler sorununu hal etmiş olacağız. Büyük oranda aile içi ensest sorununu halledeceğiz. Ve kadınların ve kızları istihdama katılmasını sağlamış olacağız. eğitim seviyesinin yükselmesi ile Türkiye’nin de gelişmişlik endeksini yükseltecek çok ciddi bir atmış olacağız."

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol