Öğretmen Diyarı

Bakan Nabi Avcı: Kendimize göre iyi bir çalışma yaptık

Avcı, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya'yı ziyaretinde, dershanelerle ilgili düzenlemeyi de içeren yasa tasarısı hakkında konuştu.
     
Bakan Avcı ,dershanelerde çalışan öğretmenlerin hangi koşullarda ve nasıl bir süreçle milli eğitime entegre edileceklerine dair bir yol çizdiklerini belirterek şöyle dedi:
     
“ Kapsamlı, iyi bir çalışma oldu. Tasarının ayrıntıları Meclis'in web sayfasında var. Anlaşılmayan ne varsa orada yazıyor. Kendimize göre iyi bir çalışma yaptığımızı düşünüyoruz. 'Olursa bu kadar olur. En mükemmeli budur. Buna dokunmayın' diyecek halimiz yok. Meclis'in iradesi nasıl tecelli ederse, ona da saygı duyarız. 1 Eylül 2015 tarihinde itibariyle dönüşmüş olacak."
     
Avcı, Türkiye'deki yasama kültüründe, yasa ve kanun konusu olacak şeylerin anayasaya, yönetmelik konusu olacakların kanuna, anlık ya da o günün ihtiyaçlarına dönük, müzakerelerle yapılabilecek başlıkların ise yönetmeliğe yazıldığını söyledi.
     
Yönetmelik konusu bile olmayacak şeylerin daha önce 1980 anayasasına yazıldığını dile getiren Avcı, şöyle devam etti:
     
"O yüzden ondan herkes şikayetçi. Çünkü günün şartlarına uymuyor. Değiştirmeye kalktığınız zaman çoğunluk gerekiyor. Onun için bu tasarıda, mümkün olduğu kadar yönetmelikle çözülebilecek konuları yasaya koymamaya çalıştık. Ama orada yönetmeliğin hangi ilkelerle hazırlanacağının çerçevesi çizilmiş oldu. İyi bir çalışma yaptık. Burada emeği geçen bütün bürokrat arkadaşlarımıza, tüm bakanlıklara, Başbakanımıza teşekkür ediyorum."
     
Dershanelerle ilgili envanter çalışması
     
Avcı, Aralık ayında bütün dershaneleri kapsayan bir envanter çalışması yaptıklarını, anlatarak Avcı, şöyle devam etti:
     
"Son durumu bir kere daha kendimiz görelim diye 2013 yılının Aralık ayında envanter çalışması yaptık. Bütün dershanelerin fiziki ve beşeri altyapılarını öğretim kadrosu, yönetimi gibi konularını içeren bir düzenleme yaptık. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, şimdi onlara farklı alternatifler öneriyoruz. Bir kısmına özel okula dönüşme imkanı sağlıyoruz. Buna uygun olmayanlar için farklı öğretim kurumları ana sınıfından, meslek edindirme kurslarına kadar pek çok geniş bir yelpazeyle, seçenekler sunuyoruz.
     
Ortaya çıkarttığımız envanter bünyesinde seçenekleri olabildiğince genişletmeye çalıştık. Farklı öneriler gelebilir. Üst kademe yönetiminin değişimiyle ilgili bir madde var. Milli Eğitim Bakanlığının üst yönetiminin A'dan Z'ye değişeceği anlamına gelmiyor ama yapılabilecek değişiklikler için bir zemin oluşturuyor.  Bu yapıldığı zaman da, konumu değişen bürokratlarımızın mağdur olmaması için onlara farklı bir statü öneriyor. A'dan Z'ye bütün bürokratlar farklı olacak anlamına gelmiyor. Tabii biz kişiye özel düzenlemeler yapamayacağımız için genel kuralı koyuyoruz. Değiştirmek zorunda kalacağımız bürokrat arkadaşlarımızın, mağdur olmayacağı bir düzenlemeyi koymaya çalıştık.

Milli Eğitim müdürlerinin performansı

Avcı, bir gazetecinin, "Paralel yapı kapsamında bazı müdürlerin görevden alındığı iddialarını nasıl yanıtlıyorsunuz" sorusu üzerine, il milli eğitim müdürlerini değiştirmediklerini söyledi.
     
Son 3 ay içerisinde il milli eğitim müdürleriyle en az dört defa toplu görüşmeler ve çalıştaylar düzenlediklerini anlatan Avcı, şöyle dedi:
     
"4+4+4 dönüşümüzü milli eğitim müdürlerimizin koordinasyonunda yaptık. Bütün bu süreçlerde her milli eğitim müdürümüzün performansıyla ilgili bakanlık hafızasında belli bilgiler var. Bizim ölçümüz meslekli bilgi, beceri ve yeterlilik. Fişlemeyle ilgili ön incelememizi yaptık. Gerçekten böyle bir bulguya rastlayamadık. Bu konudaki bilgi ve belgeleri savcılığa illettim."
     
Avcı, Tekirdağ Valiliğinin ardından Milli Eğitim Müdürü Halis İşler'i ziyaret etti. Öğretmenevinde, öğretmenlerle basına kapalı olarak görüştü.

hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol