Öğretmen Diyarı

Bakan İsmet Yılmaz'dan Son Dakika Sözleşmeli Öğretmen Açıklaması
 Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Bakan Yılmaz, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ile Sur ilçesi tarihi İçkale Müze Kompleksi'ndeki valilik makamında görüştü. Terör konusunda mühim değerlendirmelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı  İsmet Yılmaz burada Sözleşmeli öğretmenlik içinde bakanlığın çalışmalarının olduğunu dile getirdi.

 
"Öğretmenlerimizi 3 yıl boyunca bulundukları okullarda tutacağız"
Yılmaz, sözleşmeli öğretmenlerin atamalarına ilişkin soru üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

"Geçen yıl Ağrı'ya atanan öğretmen sayısı 3 bin 200. Bir yıl sonra 2 bin 400 öğretmen tekrar ayrıldı. Bir öğretmen bu bölgede öğrencisiyle sadece bir eğitim ve öğretim yılında duruyor veya ikinci eğitim öğretim yılını tamamlamıyor ise bu durumda kaliteli bir eğitim olmaz. Dolayısıyla burada bulunan öğretmenlerin öğrencilerine kaliteli bir eğitim verebilmesi için en az 3 yıl kalması gerekiyor. Bunun için bir yasa getirdik. Milli Eğitim Komisyonu'nda bu yasa kabul edildi. Meclisimizin gündemine gelmek üzeredir. Dolayısıyla bu yasa çıktığında ilk atamalarda atanan öğretmenlerimizi 3 yıl boyunca bulundukları okullarda tutacağız. Şimdiki kanunda da bu durum var ama mazeret atamaları ve raporlar nedeniyle burada öğretmen tutmak mümkün değil."

Bölgedeki eğitimin kalitesini artırmak için sözleşmeli öğretmenliği getirdiklerini anlatan Yılmaz, Milli Eğitim Komisyonu'ndan tasarının geçtiğini, konunun Meclis'in gündeminde olduğunu belirtti.

Önümüzdeki dönemde bu konunun uygulamaya geçeceğini ifade eden Yılmaz, geçen yıl şubat ayında 30 bin öğretmenin atamasını yaptıklarını, yasa çıktıktan sonra önümüzdeki şubat döneminde yeni öğretmen atamalarını gerçekleştireceklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, adaptasyon dönemi uygulamasının da eğitim kalitesi üst seviyelere çıkaracağını umut ettiklerini sözlerine ekledi. 


Kaynak: www.kamupersoneli.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
xxxxx 2 yıl önce

o zman sözleşmeli atama şubatta mi olacak

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim