Öğretmen Diyarı

Bakan Çelik'ten öğretmenlere müjde..

Kapsamda olan sözleşmeliler konusunda bilgi veren Çalışma Bakanı, “72 bin 500 civarında 4/B'liler, 23 bin civarında mahalli idarelerde çalışan sözleşmeliler ve Sağlık Bakanlığı bünyesindeki sözleşmelilerden ibarettir. 76 bin 666 kişi KİT'lerde sözleşmeli olarak devam edecek, sanatçı olarak 4 bin 752 kişi sözleşmeli kadrosuna devam edecek. Usta yöneticiler bu kapsamda bulunmamaktadır” diye konuştu.

-“KAMU PERSONEL REJİMİYLE İLGİLİ, ASLINDA, ÇALIŞMALARIMIZ VAR”-

Sosyal güvenlik destek primiyle ilgili bir soruya da Çalışma Bakanı, şu yanıtı verdi: “Sosyal güvenlik destek primi 1999 yılında yürürlüğe girdi. Anayasa Mahkemesi’ne de götürüldü ve Anayasa Mahkemesi bu uygulamayı iptal etmedi ama bunun yanında şunu ifade edeyim. Bu, nereden kaynaklandı? Yani bizden önceki Hükûmet döneminde olan bir hadisedir. Şöyle bir haklılığı var: Genç emekliliğin -yani 38, 40, 42 yaşındaki emekliliğin- getirmiş olduğu bir düzenlemedir bu. Eğer bizde de gelişmiş, çağdaş ülkelerde olduğu gibi bir emeklilik düzeni olmuş olsaydı, popülist yaklaşımlar olmamış olsaydı, ben inanıyorum ki sosyal güvenlik destek primine ihtiyaç duyulmayacaktı.

Şu anda 50 yaşında emeklilik söz konusu. Bu, her yıl -bir yıl, iki yıl- yükselmeye devam ediyor. 55-60'lı yaşlara gelindiğinde sosyal güvenlik destek priminin artık ihtiyaç olmaktan çıkacağı inancı içerisindeyim. Yani emeklilik yaşıyla paralellik arz eden bir durum olduğunu burada belirtmek istiyorum çünkü genç bir nüfusumuz var. Bu nüfusun istihdamıyla ilgili, emeklilerin bir başka işte çalışması yanında genç nüfusa iş vermek önceliğinden hareket etmek durumundayız. Kamu personel rejimiyle ilgili, aslında, çalışmalarımız var. Fakat bunu derli toplu bir şekilde huzurlarınıza getirememiş bulunmaktayız. Şimdi personelle ilgili bazı düzenlemeleri getiriyoruz.”

-4/C’LİLER-

4/C'lilerin durumuna ilişkin de Çalışma Bakanı, “Bugün sözleşmelilerle ilgili bir düzenlemeyi ve kadroya alınmasını sağlıyoruz. 4/C'lilerle ilgili yaptığımız değerlendirmede ağustos ayında toplu sözleşme masasında geçtiğimiz yılda 4/C'liler gündemdeydi ve bir aylık bir çalışma, yirmi sekiz günlük ilave bir çalışma imkânı 4/C'lilere tanınmış ve on iki ay çalışır noktaya gelmiş bulunmaktadırlar. Bu yıl da inşallah onların sosyal hakları ve ekonomik durumları ve şu anda karşı karşıya bulundukları sıkıntıları ağustos ayındaki toplu sözleşme masasında ele almayı uygun bulduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

-YAŞA TAKILANLAR-

Yaşa takılanlara ilişkin de Çalışma Bakanı, “Yaşa takılan dediğimiz, o dönemde çalışan ve bir gece içerisinde ertesi günü çıkan yasadan dolayı çeşitli sürprizlerle karşılaşan vatandaşlarımızın durumu dikkate alınmadan bir düzenleme yapılmış, ben onu ifade ediyorum. Yani bir yasal düzenlemeyi yapıyorsanız bu düzenlemeyi geleceğe dönük yapmanız gerekiyor, o yasadan sonra işe gireceklere yapılması gerekiyor idi ama o güne kadar çalışanları da kapsadığı için bugün bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Biz toplumun tüm kesimlerinin taleplerine karşı duyarlıyız ve her konunun çözülmesini isteriz ama her konu çözülecek diye bir enstrüman da henüz icat edilmiş değil. Ama vatandaşlarımızı dinliyoruz, sorunlarının çözümü konusunda da sağlıklı bir iradeyi ortaya koymuş olduğumuzu burada belirtmek istiyorum” dedi.

-TAŞERON ÇALIŞANLAR-

Taşeron çalışanlar konusunda da Çalışma Bakanı, “Ekim ayı içerisinde taşeron çalışanlarla ilgili yani alt işveren çalışanlarla ilgili derli toplu bir düzenlemeyi yasama yılının başında getirip bu konuyu sonuçlandırma kararlılığında olduğumuzu bir kez daha burada belirtmiş oluyorum” diye konuştu.

-“42 BİN ÖĞRETMEN ALINACAK”-

Çalışma Bakanı, Ağustos ayında da 42 bin öğretmen alınacağını belirterek, “Devlet Personel Başkanlığı bünyesinde 42 bin öğretmen alınacak” dedi.

Star

mebpersoneli.com.tr


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim