Öğretmen Diyarı

Bakan Çelik: 40 bin öğretmen alınacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Güneydoğu TV’deki Ömer Kapaklı’nın sunduğu Meydan programına konuk oldu.

BAKAN ÇELİK'İN AÇIKLAMASININ İLGİLİ BÖLÜMÜ

Çelik, programda personel alımlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik şöyle konuştu: "Bu yılda yanılmıyorsam 39 veya 42 bin civarında öğretmen atanacak. Devlet Personel'den çıktığı için, geçtiğimiz hafta sayın Başkanımızın onayına sunduk. Bütün kurumlara 79 bin personel atanacak. Bunların 40 bini öğretmen, büyük oranda da yine sağlık personeli atanacak. Geriye, diğer kurumlara kalan ise 15 bin civarında. Yani 15 bin dışındaki personelin kahir ekseriyeti yani yüzde 50'den fazlası öğretmen kardeşlerimize ve sağlık çalışanlarımıza tahsis edildi." dedi.

Bakan Çelik'in bahsetmiş olduğu konu memurlar.net'in daha önce gündeme getirmiş olduğu, atama sayılarının dağıtılmasına ilişkin rutin onaydır. Bu konuyu bu yıl içerisinde iki defa gündeme getirmiştik.

Rutin atama dağılımı işlemi 100 gündür bekliyor

MEMURLAR.NET'İN DEĞERLENDİRMESİ

Bakan Çelik'in verdiği bilgide bazı yanlışlıklar bulunmaktadır. Dağıtımı yapılacak sayı toplam 70 bindir. Bunun 65 bin kamu kurumlarına, 5 bini yükseköğretim kurumlarınadır.

70 binin 40 bini öğretmen atamalarına ayrılacağı için geriye 30 bin atama izni kalmaktadır. Bunun da 15 bini sağlık personeli alımına, 15 bini de diğer kurumlara tahsis edilmiştir.

Daha önce memurlar.net'te yayımlamış olduğumuz haberde MEB'in 2013 yılı için 61 bin adet atama izni talep ettiğini belirtmiştik. Bakan Çelik'in yaptığı bu açıklama talebin tümünün karşılanamadığını göstermektedir.

Açıklamada, ilgili onay evrakının, Devlet Personel Başkanlığınca geçtiğimiz hafta Başbakan Erdoğan'ın onayına sunulduğu belirtildi.

memurlar.net


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim