Öğretmen Diyarı

BAKAN AVCI’YA ÖNEMLİ UYARI: ÖĞRETMENLER DEĞİL, BARONLAR MERCEK ALTINA ALINMALI

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ülke TV'de Akşam Baskısı programında, kaynak kitap adı vererek ve adres göstererek yönlendirme yapan öğretmenleri uyardı. Marka ve yayınevi adı belirterek yapılan yönlendirmelere karşı velilere seslenen Bakan Avcı; böyle durumlarda konuyu okul müdürlüklerine iletmelerini istedi.

Uyarılara rağmen bu konuda yönlendirme yapmaya devam eden öğretmenlerle ilgili gerekeni yapacaklarını söyleyen Avcı’nın sözleri, kaynak kitapla ilgili yönlendirme yapan il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlerini gündeme getirdi.

İçinde Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Teşkilatında görev yapan üst düzey yöneticiler, bazı il ve ilçe milli eğitim müdürlerinin de bulunduğu bilinen bir grubun bazı özel yayınların kullanılması yönünde imza attıkları usulsüz uygulamaların üzerine gitmek yerine velilere, “öğretmenleri şikâyet edin” anlamına gelen sözler nedeniyle Bakan Avcı’nın açıklamaları tepkiye neden oldu.

Eğitim Camiasının gündemi bir grubunun bir özel eğitim kurumunun yayınlarının kullanılması yönündeki söylentilerle çalkalanırken konuyla ilgili hiçbir adım atılmamasına yönelik tepkiler Bakan Avcı’nın kaynak kitapla ilgili açıklamalarıyla yeniden alevlendi.

Bazı özel öğretim kurumlarının yetkilileriyle oluşturulan özel bir ilişki ağıyla bazı büyükşehir İl Milli Eğitim Müdürleri ve İlçe Müdürlerinin yönlendirmeleri sonucu okul öncesi eğitimde, yetiştirme ve destekleme kurslarında, temel liselerde ve kazanım değerlendirme sınavlarında bu yayınlarının kullanılması yönündeki yönlendirmeler yapıldığına ilişkin söylentilerle ilgili somut bilgi ve belgeler de olduğu iddia ediliyor.

Milli Eğitim Bakanlığının üst düzey yöneticilerinin adeta pazarlamacılığını üstlendikleri iddia edilen bazı yayınlarla ilgili yönlendirmenin ardından, bu özel yayınların kullanılması yönünde sözlü ve yazılı talimatlar da verildiği de iddia edilmekte.

Okullarda bu yayınların deneme sınavlarının yapılması yönünde usulsüz satın alma işlemleri yapıldığı, öğrencilerden toplanan paralarla bu yayınların haksız kazanç elde etmesine imkân verildiği de iddialar arasında.

Eğitim camiası bu iddiaların soruşturulması ve sorumlulara hesap sorulması yönündeki beklentiler karşılıksız kalırken Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın öğrenci velilerinin tepkilerini öğretmenlere yöneltmesi üzüntüyle karşılandı.

Eğer Milli Eğitim Bakanı ve Bakanlığın vicdan sahibi yöneticilerine ilişkin umudun yaşaması isteniyorsa şunların yapılması gerekir:
Özel yayın kullanımı konusunun üzerine gidilmeli. Geriye dönük en az 3 yıllık bir soruşturma ile kullanılan sınavlar ve kaynak kitapların hangi yayınlar olduğu, bunlarla ilgili satın alma işlemlerinin usulüne uygun yapılıp yapılmadığı, herhangi bir yönlendirme olup olmadığı araştırılmalıdır.

Yayın evleri ve yayın grupları ile olağan dışı bir  yakınlık içinde olanların bu ilişkilerinden ne umduklarına ilişkin bir araştırmanın da soruşturmayı iliginç noktaya taşıyacağından kuşku duyumamalıdır!...

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
yok be 2 yıl önce

Herseyin sorumlusu ogretmen zaten herkesin gozunde.onun icin iki yilda bir merkez ve tasrada yonetim kademesi degisiyor