Öğretmen Diyarı

Bakan Avcı\'nın Ceketinin Ön Cebindeki Kalemin Sırrı

Kalemle yazmayı öğreten Rabb'in adıyla "Oku" emriyle başlayan kutsal kitapta, kendisine yemin edilen, adına bir sûre inmiş (Kalem Suresi) olan tek araçtır belki de kalem... 

 

Güzel konuşmanın, hitap etmenin, paylaşmanın, kabul görmenin, inandırmanın başlangıcı “doğru bilgi” ve “kalem” den geçmektedir. 

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın en büyük tutkusunun kalemler olduğu, özellikle yeni bir kalem aldığı zaman üç kez öpüp başına koydoğunu bilmeyen kalmamıştır .

NABİ HOCANIN KALEM SEVDASI BABADAN GELİYOR

 

Nabi Hoca'nın kalem tutkusu çocukluktan geliyor. Bakkal olan babası gibi arkası silgili kurşunkalemleri çok seviyor ve yine babası gibi çakıyla ucunu açarken büyük keyif alıyor. Nabi Hoca, kalem aldığı zaman öpüp başına koyuyor. Beyaz bir kâğıda nokta koyduktan sonra kapağını kapatıyor. "Bizimkisi can şenliği" diyen Hoca, hemen her gün farklı kalemlerle yola çıkıyor.

 

Her kalemin 'günü' ve 'yeri' ayrıymış. Kalem sevgisi emek de istiyor. Boş vakitlerinde bazı kalemlerin tamiriyle uğraşıyor. Akşam, hatta geceleri vaktinin bir bölümünü kalemlerine ayırıyor. Onların temizlenmesi, mürekkebi, hatta evdeki yerlerine zaman harcıyor. Çantasında kalemlerin yanında duran mürekkebi gösteren hoca bir de uyarı yapıyor: "Dolmakaleme sıcak su değil musluk suyu değmeli".

 

NABİ HOCA KALEM ARARKEN UYUYA KALMIŞ

 

Başbakan Erdoğan'ın yıllarca başdanışmanlığını yapan Nabi Avcı, sık sık yurtdışına çıkıyordu. Nabi Hoca'nın boş vakitlerde fellik fellik kırtasiye aradığı biliniyor. Eski milletvekili Hüseyin Besli'nin anlattığına göre bir defasında kırtasiye bulabilmek için o kadar yürüyorlar ki, karşılarına çıkan ilk kafeye geldiklerinde ikisi de uyuyakalıyor. Nabi Hoca, ziyarete gelene çikolata ikram ediyor ama uğurlarken kurşunkalem hediye etmeyi ihmal etmiyor. Hediyeyi çocukları düşünerek yapıyor.

 

KALEMİ ÜÇ KEZ ÖPÜP BAŞINA KOYDU

 

Muhittin Hoca'dan Nabi AVCI hakkında bir kalem anısı:

 

"4+4+4 kanunu tartışılırken YÖK temsilcisi olarak Meclis Eğitim Komisyonu'ndaydım. Gece saat 12'yi geçmiş, tartışmalar had safhada. Nabi Abi malum nazik. Kürsüde çok sıkıldığını fark ettim. O günlerde İtalya seyahatim olmuştu ve ona 'Omas' marka bir dolmakalem almıştım. Görevliyle kalemi Nabi Abi'ye gönderdim. O, her yeni kalem aldığında üç kere kalemi öper. Yine aynı şeyi yaptı ve kürsüden bana selam verdi. Elinde kalem, o geceki komisyonu mutlu bir şekilde sürdürdü."

 

NABİ HOCANIN KALEM KOLEKSİYONU

 

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, dillere destan bir kalem tutkunu. Evi, makamı kalemlerle dolu. Cebinde ve çantasında çok sayıda kalem taşır. Her sabah evden çıkarken cebine farklı kalemler koyar. Kendi deyimiyle 'çocuk gezdirir' gibi dolaştırır. Kalem onun için bir 'can şenliği'.

 

KURŞUN KALEMLERİ ÇAKISIYLA AÇIYOR

 

Uykusu kaçan TV izler. Nabi Hoca çoğu geceleri en azından yarım saatini kalemlerin bakımına ayırır. Kurşunkalemlerin ise ayrı bir yeri var. Bakkal olan babasından kalma bir alışkanlığı halen sürdürüyor. Çocukluğundan beri kalemlerinin ucunu cebinden ayırmadığı çakısıyla açıyor.

 

NABİ HOCA NEDEN CEKETİNİN ÖN CEBİNDE KALEM TAŞIYOR

 

Bakan Avcı'nın ceketinin ön cebinden eksik etmediği dolma kaleme yüklediği anlamı sizlerde öğrendiğinizde ceketinizin ön cebinde bundan sonra büyük bir gururla kaleminizi taşıyacaksınız... 

Türkiye'nin en büyük kamu kuruluşu olan Milli Eğitim Bakanlığının idaresinden sorumlu olan Sayın Bakanın, kalemini ceketinin ön cebinden hiç eksik etmediği gibi; başta MEB bürokratlarına, İl Milli Eğitim Müdürlerine, kısaca tüm MEB personeline ceketlerinin ön ceplerinde kalem bulundurmalarını rica etmektedir.

 

Evet Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ,süslü, altın kaplamalı, parlak ve gösterişli bir rozet yerine 'Bizim Rozetimiz Kalemimizdir' diyerek ceketinin ön cebinde her zaman bir kalem taşımaktadır...

 

Aslında Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI Bey'in kalemlerine verdiği önem ve kalemi sembolleştirerek ceketinin ön cebinde taşıması eğitim camiası için büyük bir onurdur. 

 

Nabi Hoca'nın çeketinin ön cebinde taşıdığı kaleme yüklediği anlam inanç ve değerler sistemimizin yansıması olarak algılanmaktadır.  

 

Nabi Hoca'nın dediği gibi: “Biz Kalem Üzerine Yemin Eden Bir İnancın İnşa Ettiği Medeniyetin Çocuklarıyız” ifadesi bu soruya verilecek en güzel cevap olsa gerek...

 

Hele ki Nabi Hoca'nın Milli Eğitim Bakanı olduktan sonra , ceketinin ön cebinde taşıdığı kalem eğitim camiasının ve öğretmenlerimizin gurur kaynağı olmalıdır. Anlamsız semboller taşıyan rozetler ve sembolik değerlerle topluma mesaj verme ve ait olduğu kimliği belli etme adına rozet taşıyan eğitim camiası için Nabi Hocamızın ceketinin ön cebinde taşıdığı kalem ; eğitim camiasının ortak değeri ve paydaşı olabilir. 

 

Eğitim camiası ve öğretmenlerimiz için yeni rozet ve sembolün bundan sonra ki dönemde ceketin ön cebinde taşınan kalem olması temennisiyle ;

 

Bakan Avcı'nın ve Ekibini Ceketi'ni Ön Cebinden Eksik Etmediği Kalemler ile çekilmiş bir kaç fotoğraf

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim