Öğretmen Diyarı

Bakan Avcı'dan Öğretmenlere Övgü!

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla Ankara Hacettepe'de bulunan Taceddin Dergahı'nda etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe; Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel AK Parti Ankara Milletvekili Ülker Güzel, Ankara Büyükşehir belediyesi yetkilileri, çeşitli kamu kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler ile Ankaralılar katıldı.

Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 77., İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin sie 92. yıldönümü nedeniyle düzenlenen tören İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başladı.

Anma programında ilk konuşmayı Ankara Vakıflar Bölge Müdürü Aslan Yıldız yaptı. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Ankara'daki tescilli eski eser sayısının 151 olduğunu hatırlatan Yıldız, son 10 yıl içinde bu eserlerden 102 tanesinin restorasyonunun gerçekleştirdiklerini kaydetti.

"ÖĞRETMENLERİN BAKANI OLMAKTAN ORUN DUYDUM"

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da İstiklal Marşı için ilk teşebbüsü başlatan Maarif Vekaleti'nin mensubu olmaktan, İstiklal Marşı'nı milyonlarca çocuğa öğreten öğretmenlerin bakanı olmaktan onur duyduğunu kaydederek, İstiklal Marşı'nı yıllardır milli hafızalara tazeleyen Yazarlar Birliği'nin kurucu üyesi olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Türkiye Yazarlar Birliği Mütevelli Heyeti Başkanı D. Mehmet Doğan ise konuşmasında Mehmet Akif Ersoy'u anma programına devletin sahip çıkmasının önemli bir dönüşüm olduğuna dikkat çekti. Doğan, Türkiye Yazarlar Birliği'nin 35 yıldır adeta bütün yıllarını Mehmet Akif ile geçirdiğini anlattı.

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel de konuşmasında Mehmet Akif'in milli ve manevi anlayışını çağdaş düşünce ile yoğuran, toplumcu, milli ve ahlaki yeni bir çığırı Türk şiirine getirdiğini vurguladı.

Törende Çağrı Okulları öğrencileri İstiklal Marşı'nın 10 kıt'asını ezbere okudu, tören için çeşitli okullardan gelen öğrenciler de eşlik etti.


 
Cihan Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol