Öğretmen Diyarı

Bakan Avcıdan Öğretmenlere Anlamlı Sesleniş

Bakan Avcı, bu ay mesleğe yeni atanan öğretmenler için hazırlanan uyum eğitimi programının açılışını, Eğitim Bilişim Ağı Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) üzerinden canlı yayınla yaptı.

 

Öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmada, meslek hayatlarının ilk günlerinde onları selamlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Bakan Avcı, “Birçoğunuz öğretmenlik eğitimlerinizi yakın zamanda tamamlayarak eğitim ailemize katıldınız. Sizleri ve eğitim camiamıza katacağınız heyecanı gerçekten sabırsızlıkla bekliyorduk. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Allah yeni görevinizi hayırlı etsin” diye konuştu.

 

Böyle kıdemli öğretmenlerin genç öğretmenlerin karşısına geçince nasihatvarî konuşmaktan kendilerini alıkoyamadıklarını aktaran Bakan Avcı, şöyle devam etti:“Bildiğiniz gibi öğretmenler, milletlerin en önemli gücü. Sizler bizim medeniyetimizin; Taptuk Emre’lerden Yunus Emre’lere, Şeyh Edebali’lerden Osman Gazi’lere, Akşemseddin’lerden Fatih Sultan Mehmet’lere ve bugünlere uzanan öğretmenlik zincirinin artık birer halkasısınız. Bu zincirin varislerisiniz. Sizden, bu zincire sağlam birer halka olarak dâhil olmanızı ve ülkemizi 2023 hedeflerimize ulaştıracak nesilleri yetiştirmenizi bekliyoruz. Vazifenizi, adından söz ettiğimiz ya da edemediğimiz bütün öğretmenlerimiz gibi önemli gördüğünüze ve hayatınızı bu ideale adayacağınıza inanıyorum.

 

“Öğretmenler, Aynı Zamanda Kişilik Mimarlarıdırlar”

Öğretmenlik mesleğini icra ederken manevi yön ve ruhla çalışılması gerektiğini, bu ruh olmadan hamurun maya tutmayacağını sözlerine ekleyen Bakan Avcı, “Sevgili öğretmenlerim, insanlık tarihinin son yüzyıllarına etki eden endüstri uygarlığı, yerini aşama aşama yeni bir uygarlığa bırakıyor. Bilgi toplumu, endüstri sonrası toplum, enformasyon toplumu gibi adlarla anılan yeni bir döneme giriyoruz. Endüstri toplumunun stratejik kaynağını oluşturan ‘sermaye’, enformasyon toplumunda yerini enformasyona veya ‘bilgi’ye bırakıyor. Bu dönemin en önemli özelliğinden biri hızı, hızlı olması. ‘Erince vaktimiz yok uçaklar hemen kalkıp hemen varıyor, elimizde bir ufak bavulla şuradayız buradayız’ diyen Turgut Uyar, zamanın hızını ne güzel anlatmıştı. Yaşanan bu hızlı değişime rağmen, öğretmenlik mesleğinin önemi, her gün biraz daha artarak devam ediyor. Çünkü öğretmenler, aynı zamanda kişilik mimarlarıdırlar. Bu yönü ile öğretmenlik, bütün diğer mesleklerden farklıdır. Farkı sağlayan, öğretmenliğin manevi yönü ve ruhu. Bu ruh olmadan, hamurumuz maya tutmaz. Sizden bu ruhu diri tutmanızı, bu hevesi taşımanızı ve öğrencilerimizi bu heyecanla yetiştirmenizi bekliyoruz” dedi.

 

Öğretmenin işinin insan olduğunu ve dolayısıyla insan ilişkilerinde her zaman bir duygusal boyut bulunduğunu anlatan Bakan Avcı, şöyle devam etti:

Sizlerden öğrencileriniz ile velilerinizin duygularını hep göz önünde tutmanızı ve bu becerinizi en üst düzeyde kullanmanızı bekliyoruz. Bildiğiniz gibi iletişim en önemli becerilerinden biri de dinlemedir. Birçok insan, dinlemeyi bir etkinlik olarak görmediği ve yeterince önemsemediği için günlük hayatımızda pek çok iletişim çatışmaları da yaşıyoruz. Etkili dinleme, bize çok kıymetli ödüller sunan bir beceridir. Sizden bu konuda azami özen göstermenizi bekliyorum.

 

Kimseye Tweet Atmam. Hiçkimseden de Tweet Almam

Sırası gelmişken bir konuyu özellikle vurgulamak istediğini söyleyen Bakan Avcı, “En etkili iletişim yüz yüze iletişimdir. Günümüzde çok yaygın kullanılan sosyal medya konusunda, sizlerden özelikle çok özenli davranmanızı bekliyorum. Bakınız, Millî Eğitim Bakanı olarak benim veya kurum olarak Millî Eğitim Bakanlığımızın resmi bir twitter hesabı yok. Fakat Bakanlığımıza atfedilen, şahsıma atfedilen pek çok ‘tweet’ler göreceksiniz. Bunların hepsi,msosyal medyadaki deyimiyle ‘fake’ yani sahte hesaplardır. Bakanınız size tweet göndermez. Bakanınız size; mümkünse yüz yüze, değilse bile uzaktan da olsa yine yüz yüze veya mektup yazarak ya da mesaj göndererek ulaşmaya çalışır. Onun için sosyal medyada dolaşan twitter hesaplarına aldanmayınız. Bakanlığımızın bir twitter hesabı yok. Bakanlığımız size twitter hesabı üzerinden ulaşmaz. Bakanınız size bir twitter hesabı üzerinden ulaşmaz. Ben hiç kimseye tweet atmam, hiç kimseden de tweet almam. Onun için sosyal medyadaki bu tür zihin bulandırıcı mesajlar benim adıma size ulaşırsa, lütfen onlara inanmayın” şeklinde konuştu.

 

“Öğrencilerimizi Her Fırsatta Dinleyin;  Bu Hem Onları, Hem Sizi, Hem Bizi Zenginleştirir”

Öğretmenlerin özellikle yüz yüze iletişime çok önem vermesini arzu ettiğini belirten Bakan Avcı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Öğrencilerimizle sadece derslerde değil, teneffüslerde de fırsat buldukça birlikte olmaya çalışınız. Onları dinleyiniz. Bırakınız konuşsunlar ve size dertlerini, sorunlarını, eleştirilerini varsa çözüm önerilerini ulaştırsınlar. Bu hem onları zenginleştirir, hem sizi zenginleştirir, hem bizi zenginleştirir. Değerli Meslektaşlarım ve sevgili öğretmenlerim, geleceğe ilişkin ümitlerimiz inşallah bu bahar ve bundan sonraki yıllarda sizinle yeşerecek. Dünyanın en güzel çiçeklerini, sizin şefkatli ellerinize emanet ediyoruz. Hepinize başarılar diliyorum, sağlıklı günler diliyorum. Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum; gözlerinizden öpüyorum.

 

AJANSKAMU.COM

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim