Öğretmen Diyarı

Bakan Avcı\'dan Açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2013- 2014 eğitimöğretim döneminin açılışında, özel dershaneleringelecek yıl büyük bir çoğunluğunun özel okuladönüşmüş olacağını açıkladı. 17 milyon öğrencininve 800 bin öğretmenin ders başı yaptığı yeni eğitim-öğretim dönemi Etimesgut Cahit Zarifoğlu İlkokulu'nda Bakan Avcı'nın da katıldığı törenle açıldı. Bakan Avcı tarafından çalınan zil ile birlikteöğrenci ve öğretmenler ders başı yaptı.


SERVİSE STANDART GELDİ


Bakan Avcı, törende öğrencilere kitap okumalarınıtavsiye ederken, velilere okul servisi güvenliğinin önemini anlattı. Avcı, "Güvenliği arttırmak amacıylaservislere standart getirdik. Servis şoförü ve rehber personel eğitimli, araçların temiz ve tertipli olması, engelli öğrenciler için uygun servis ve görevli personel eğitimine önem veriyoruz. Öğrencilerimizden rica ediyorum güvenliğiniz için emniyet kemerlerinizi takmayı ihmal etmeyin" dedi.


UZUN SAÇA İLTİFAT


Sınıfları gezen Bakan Avcı, uzun saçlı erkek öğrencinin yanına yaklaşarak, "Saçlarını böyle yapmak içinsabah çok mu uğraştın? Çok güzel saçların var. Eve gidince babana, 'Milli Eğitim Bakanı okulumuza geldi.Saçlarımı çok beğendi. Keşke benim de böyle saçlarım olsaydı dedi' de. Sakın saçlarını kestirmesin" diyerek iltifat etti. Minik bir öğrenci, Bakan Avcı'nın tahtaya elinin izini çizmek isteyince, sınıf tahtasında hem öğrencinin hem de Avcı'nın elinin izi çizildi. Avcı, öğrencilere, okulun ismini taşıyan Şair Cahit Zarifoğlu'nun, Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgalini konu edinen "Ağaç Okul" isimli şiir kitabını dağıttı.


'EMNİYET KEMERİ' UYARISI


Bakan Avcı, daha sonra trafik şubesi tarafından okul önüne getirilen 'emniyet kemeri' uygulamasına dakatıldı. Emniyet kemerini takan Avcı, simülasyon aracından öğrencilere mesaj verererek n Bakan Avcı, araçta emniyet kemerinin hayat kurtardığını söyledi. Bakan Avcı katıldığı bir televizyon programında, 2014- 2015 yılı itibarıyla dershanelerin büyük bir çoğunluğunun özel okullara dönüşmüş olacağını söyledi.Araştırmalarına göre, dershanelerin yüzde 60'ının gerekli koşulları sağlandığı zaman hemen özel okuladönüşmek istediğini belirten Avcı şöyle konuştu: "Bizim başından beri zaten dershanelere, eğitimkurumlarına söylediğimiz şu: Normal müfredatı uygulayan özel okullara dönüşün. Böylece devlet okulları üzerindeki baskıyı da bir ölçüde onlar da azaltır. Dolayısıyla bizde özel okul kriterlerini geçici bir süre içinde olsa biraz aşağı çekerek ve bir takım teşviklerle arsa teşvikinden, kredi kolaylığına kadar çeşitli teşviklerle dershaneleri de özel okula dönüştürmek istiyoruz" dedi

'GENÇLERİMİZ DAHA ÖZGÜRLÜKÇÜ YETİŞECEK'

Başbakan Tayyip Erdoğan, yeni eğitim yılı nedeniyle yayımladığı mesajında, "İstiyoruz ki, bu ülkenin, milletin geleceği olarak gördüğümüz gençlerimiz, geleceğimizi teslim edeceğimiz nesiller, çok daha nitelikli, çok daha vasıflı olsun, hayata çok daha güçlü bir şekilde hazırlansın" dedi. Erdoğan şu mesajı verdi: "İnanıyorum ki, hükümetimizin son 10 yıl içinde eğitime yaptığı yatırımlar sayesinde, gençlerimiz çok daha özgürlükçü, çok daha demokratik, çok daha aydınlık düşünceli yetişecek, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında son derece değerli katkılar sağlayacaklardır."

LİSE SONDA TEK DERSTEN KALANA SINAV HAKKI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), tek dersten başarısızlığı nedeniyle mezun olamayan lise son sınıf öğrencilerine tek ders sınavına girme hakkı getirdi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla yayımlanan "tek ders sınavı" konulu genelgede, ortaöğretim kurumlarının 2012-2013 eğitim öğretim yılı sürecinde gerçekleştirilen ölçme ve değerlendirme uygulamaları sonucunda az sayıda da olsa son sınıf öğrencisinin tek dersten başarısızlıkları nedeniyle mezun olamadıklarının tespit edildiği belirtildi. Tek dersten başarısızlığı nedeniyle ortaöğretim kurumlarından mezun olamayan son sınıf öğrencilerinin, başarısız olduğu dersin hangi sınıfa ait olduğuna bakılmaksızın valiliklerce belirlenecek tarihlerde, tek ders sınavına alınmaları kararlaştırıldı.

 
 
\"Sabah\"
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim