Öğretmen Diyarı

Bakan Avcı Yeni Bir Dersin Müfredata Alınacağını Söyledi (VİDEO HABER)
 

Bakan Avcı Yeni Bir Dersin Müfredata Alınacağını Söyledi.Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TGRT Haber’de canlı yayımlanan Özel Röportaj programında eğitime ilişkin gündemdeki soruları yanıtladı.Müfredata girecek bu dersin "KODLAMA DERSİ" olduğunu açıklayan Nabi Avcı MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın konu ile ilgili çalışmalarının bulunduğundan söz etti. 

AVCI:

Müfredatın yenilenmesi

“Daha önce hiç gündemimizde olmayan disiplinler, bilim alanları ortaya çıkıyor, işte kodlama diye bir şey ortaya çıktı. Diyelim son 5 yılda, eğitim alanına uyarlanması bakımından söylüyorum; yeni yeni 21. yüzyıl ihtiyaçları dediğimiz, 21. yüzyıl becerileri dediğimiz becerilerin eğitimini verebilmek için de müfredatın yenilenmesi gerekiyor.

Müfredatta yenilenme işlemi bu nedenle sürekli yapılması gereken bir şeydir. Dediğim gibi, sürekli teknolojinin gelişme hızı o boyutlara ulaştı ki artık müfredatı neredeyse her sene yeniden elden geçirmeniz gerekiyor. Değişim devam ettiği sürece, değişimi durduramadığımıza göre ve özellikle eğitim teknolojilerindeki gelişmelerin hızıyla orantılı olarak biz de müfredatımızı, programlarımızı güncellemek zorundayız. Ama bunun iskelet dediğiniz tabi bazı sabiteleri de vardır. Nedir o? İşte bugünkü konuşmalarda, Sayın Cumhurbaşkanının konuşmasında da, benim de değindiğim milli ve yerli olan. Yani her ülkenin, bu sadece Türkiye için de, Amerikalının da, bütün dersler Amerika’da da okutulur, İngiltere’de de okutulur, ama her ülkenin eğitim politikasına yön veren birtakım milli sabiteleri vardır, milli değişmez temel prensipleri, ilkeleri vardır. Dolayısıyla Türkiye’nin de bu temel sabiteler, bu temel ilkeler doğrultusunda eğitimini bunun etrafında örgülemesi gerekir, yapılan da ve yapılmakta olan da ve yapılacak olan da budur.” Dedi.

 

Kaynak: www.turkkamu.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol