Öğretmen Diyarı

Bakan avcı ve müsteşardan önemli açıklamalar!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'den Önemli Açıklamalar...

2 bin 195 dershane dönüşüm başvurusu yaptı


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Dershane dönüşüm süreci ile önemli bir adım attık. Dershaneciliğin bütün mütesabatı kurumları niyetlerimizi doğru okutu, katkılarda bulundu. Bizim ve sizler için de dershane meselesi geride kalmıştır” dedi. Bakan Avcı, 22 Mayıs itibari ile 2 bin 240 dershanenin dönüşüm başvurusunda bulunduğunu, bunların 2 bin 195’inin dönüşüm programına kabul edildiğini bunların 249’unun temel lise olacağını da açıkladı.


‘Dershanelerin Dönüşüm Süreci’ toplantısında konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Dershane dönüşüm süreci ile önemli bir adım attık. Dershanelerin eğitim sistemine entegre olmasını sağladık. Bakanlık ile işbirliği yapan özel öğretim kurumları temsilcilerine teşekkür ediyorum. Dershaneciliğin bütün mütesabatı kurumları niyetlerimizi doğru okutu, katkılarda bulundu. Bu dönüşümle birlikte özel öğretim dünden daha güçlü olacaktır. Bizim ve sizler için de dershane meselesi geride kalmıştır. Dönüşüm sürecinde okulların daha güçlü kurumlar olması için gayret sarf etmeliyiz” dedi.


Temel lise sayısı 249


TÖDER, ÖZDEBİR, ÖZDER ve ÖZKUR-BİR’in ortak düzenlediği ‘Dershanelerin Dönüşüm Süreci’ toplantısına dershane sahipleri ve özel okul temsilcileri ile birlikte Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da katıldı. 22 Mayıs itibari ile 2 bin 240 dershanenin dönüşüm başvurusunda bulunduğunu, bunların 2 bin 195’inin dönüşüm programına kabul edildiğini açıklayan Bakan Avcı özetle şunları söyledi:

“Özel öğretim kurumların payı artarak sürecek. Bakanlık olarak sektöre verdiğimiz desteği arttırarak sürdüreceğiz. Ülkemizin geleceğine katkı vermeye devam edeceğiz. Başvuran kurumlara kolaylıklar sağlıyoruz devam edeceğiz. 22 mayıs tarihi itibari ile 2 bin 240 dershane dönüşüm için başvuruda bulundu. Bunların 2 bin 195 dönüşüm programın kabul edildi. 1 Eylül’e kadar devam edecekler. 249’u temel lise olmak üzere 276’sı özel okula dönüşerek programı tamamladı.


Temel lise LİSE ‘üvey evlat’ söyleminden kaçınmamız gerekiyor


Dönüşüm programına alınmayanlar, gerekli şartları taşımayanlar 1 Eylül 2015 itibariyle sona erecek. Dönüşüm sürecinden 14 Mart 2014’ten 22 Mayıs 2015 kadar 401 dersane kendi isteği ile faaliyetlerine son verdi. Bundan sonra çalışmaları için herkese teşekkür ediyorum hayırlı olmasını diliyorum. Bu toplantıda getireceğiniz eleştirileri değerlendireceğiz.

Temel lise konusu tamamen sektörün önerdiği bir ara çözüm gibi başladı. Bu istişare sonucunda bizim için tecrübe olacak belki ortaöğretim sonucunda yeniden değerlendirme belki düzenleme imkanı verecek. Bu süreci pilot uygulama olacağını söylemiştik. Şimdi de aynı görüşteyiz. Bu büyük bir tecrübe. Sanki temel lise ‘üvey evlat’ söyleminden kaçınmamız gerekiyor. Bunlar bizim güvendiğimiz 4 yıllık uygulanmasıdan yararlanacağımız eğitim kurumlarıdır. Bakanlığın ortaöğretim kurumlarını revize ederken faydalanacağımız pilot uygulama. Eğitimin içeriğini, yönünü etkileyeceğine inanıyoruz. Bunlara sahip çıkalım. Örtülü dershanelerin olmayacağı, bakanlığın müfradatını kullanacak bir örneğini gösterin diyorum. “Bu bir devrimdir


Yusuf Tekin (MEB Müsteşarı): Bu bir devrimdir. Kamu bütçesinin kullanılması açısından devrimdir. Yaptığımız şeyi sadece kamu değil, kamu ve özel sektör yatırımları ile birlikte ortaya koyduk. 16.5 saat temsilcilerle toplantılar yaptık. Bakanlık olarak Türkiye’nin eğitim sistemini birlikte çözeceğiz. Ders kitapları gibi uygulamaları özel okul öğrencileri için de yaptık. Benzer uygulamalar olacak. Dernek temsilcileri ile gece saat birde cep telefonlarında konuşacak kadar samimi olduk, toplantılar yaptık. Sürece başlarken herkes endişeliydi, tedirgindi. Sonuç için birlikte karar aldığımız, birlikte çalıştığımız için, manipüle etmeye çalışanlar başarılı olamadı. Olamayacak. Kapımız, telefonlarımız sürekli açık. Nerede sıkıntı yaşarsak, birlikte çözebileceğimize inanıyorum. Birlikte daha güzel bir eğitim sisteminde çalışılmasını umuyorum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim