Öğretmen Diyarı

Bakan Avcı: spor liselerinin sayısını arttırmak istiyoruz

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ile Türkiye'nin ilk futbol lisesi olan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Meral-Celal Aras Spor Lisesi'ni ziyaret etti. Avcı, “Çocuklarımızın ilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda eğitim alabilmeleri için imkanlar sağlamak istiyoruz. Bu kapsamda spor liselerimizin sayısını da artırmak istiyoruz" dedi


TFF ile MEB arasında imzalanan protokol kapsamında bu yıl eğitim öğretime başlayan Riva'daki lisede incelemelerde bulunan Bakan Avcı'ya, Fatih Terim eşlik etti. Terim okulun, sınıf, laboratuvar, hobi odası ve yatakhanelerini Bakan Avcı'ya tek tek gezdirdi.

      

Bakan Nabi Avcı, öğrencilerin sadece bilgi yüklemeye dayalı bir eğitim almasını istemediklerini, nitelikli bir eğitim almalarını sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Bu kapsamda spor ve sanat eğitiminin önemini anlatan Avcı, öğrenciyi merkeze alan bir anlayışla, onların istek, yetenek ve taleplerine duyarlı bir eğitim sistemi hayata geçirmeyi istediklerini belirtti.  

Avcı, "Çocuklarımızın ilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda eğitim alabilmeleri için imkanlar sağlamak istiyoruz. Bu kapsamda spor liselerimizin sayısını da artırmak istiyoruz" diye konuştu.

      Fatih Terim ise okulda, öğretmenlerin öğrencilerin beslenmesinden, kemik gelişime kadar her şeyleriyle ilgilendiklerini anlattı. Lisenin kurulmasının bugüne kadar sık sık gündeme geldiğini ancak bütün iyi niyetli girişimlere rağmen projenin bir türlü hayata geçirilemediğini dile getiren Terim, Bakan Avcı ve Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin'e teşekkür ederek, "Herkese söylüyorum, Türkiye'de bu kadar çabuk bir işin olması mümkün değil. Takdire şayandır. Öğrenciliğimdeki Milli Eğitim Bakanlarını hatırlamıyorum ama sizi asla unutmayacağım. Sizin katkılarınız olmasaydı, bu lise projesini hayata geçiremezdik" dedi.

      

Okulda 90 öğrenci bulunduğunu söyleyen Terim, öğrencilerin 30 kişilik sınıflarda eğitim aldığını belirtti. Terim, "Biz kültürlü futbolcular istiyoruz. İlk işi okumak ama okurken de oynayabileceğini gösteriyoruz" şeklinde konuştu.

      

Terim, lisenin duvarında yer alan, İngiltere'deki 1996 Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılmaya kazanan ilk Türk Mili Takım kadrosunun yer aldığı fotoğrafla ilgili de Bakan Avcı'ya ayrıntılı bilgi verdi.

      

Ziyarette, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız da vardı.

 

Kaynak: Anadoluajansı

      

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol