Öğretmen Diyarı

Bakan Avcı: Son 10 yılda yapılanlar sessiz devrim

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Türkiye'de son 10 yapılanlar sessiz devrimdir. Bu sessiz devrimin en temel bileşenlerinden biri de özel eğitime verilen önem konusudur. Türkiye, dünya ülkeleri arasında engellilere sahip çıkılması konusunda çok örnek bir program yürütmüştür ve devam etmektedir" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı,  Sakarya’da engelli öğrencilere yönelik yapılan eğitim merkezinin açılışında konuştu. Bakan Avcı, Türkiye'de son 10 yapılanların sessiz devrim olarak nitelendirildiğini belirterek, “Bu sessiz devrimin en temel bileşenlerinden biri de özel eğitime verilen önem konusudur. Türkiye, dünya ülkeleri arasında engellilere sahip çıkılması konusunda çok örnek bir program yürütmüştür ve devam etmektedir ”diye konuştu.

Bakan Avcı, Sakarya'nın Serdivan ilçesinde Nilüfer Özel Eğitim İş Uygulama ve Sakarya Özel Eğitim Merkezi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye'de önemli gelişmelerin yaşandığını ve bunların genç nesile zaman zaman aktarılması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin, genç bir ülke olduğunu belirten Avcı şöyle konuştu:

"Nüfusumuzun büyük bölümü 25 yaşın altında. Dolayısıyla eski Türkiye ile yeni Türkiye arasındaki farkları, gençlerimiz yaşamadıkları için bilmez. Doğrusu, yaşamalarını da istemeyiz. Eski Türkiye'nin birtakım zaaflarını onların yaşamasını istemeyiz ama bu yeni Türkiye'nin yeni yüzüne ve kazanımlarına kolay gelinmediğini anlatmamız lazım."
     
Avcı, geçmiş yıllarda görmezden gelinen ve eğitim dışında bırakılan pek çok çocuğun, bugün hükümetin sağladığı imkanlarla ve gerçekleştirilen zihniyet değişimi sonucunda bu tür eğitim kurumlarında eğitim aldığını ve bu kurumların sayısının giderek arttığını dile getirdi.
     
Sakarya'nın da bu konuda öncü bir şehir olduğunu anlatan Avcı, Türkiye genelindeki 9 engelli anaokulundan 3'ünün bu kentte olduğu söyledi. Bakan Avcı, sözlerini şöyle tamamladı:
"Sadece anaokulu düzeyinde değil normal eğitim çağı ötesinde 22 yaşından sonrası için öncesinde bu çocuklarımız devlet ilgisinin dışında kalıyordu. Artık 22 yaşından sonra da çalışma atölyelerinde çocuklarımız eğitimlere devam etme şansı buluyor. Bugün bin 480 eğitim kurumunda, 250 binin üzerinde çocuğumuz 11 bin 39 öğretmenimizin nezaretinde eğitimlerini sürdürüyor. İnşallah bu sayıyı artıracağız ve eğitim dışında bir çocuğumuz dahi kalmayacak."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim