Öğretmen Diyarı

Bakan Avcı: Okul öncesi eğitim kadın istihdamına olumlu yansıyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Okul öncesi eğitim ve bakım hizmetlerine erişimdeki artış, dolaylı olarak kadın istihdamına da olumlu yansıyor ve yoksullukla mücadelede önemli bir adım teşkil ediyor. Bu nedenle erken çocukluk eğitimini ve bu projemizi çok önemsiyoruz” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, insana yapılan yatırımların en önemli basamaklarından birinin eğitim olduğunu söyledi. Bakan Avcı, “Okul öncesi eğitim ve bakım hizmetlerine erişimdeki artış, dolaylı olarak kadın istihdamına da olumlu yansıyor ve yoksullukla mücadelede önemli bir adım teşkil ediyor. Bu nedenle erken çocukluk eğitimini ve bu projemizi çok önemsiyoruz” dedi. Avcı, Altındağ Belediyesi tarafından yaptırılan 11 anaokulunun açılış töreninde konuştu.
Bakan Avcı, “Bunun ilk adımı erken çocukluk eğitimi. Altındağ Belediyesi’nin, insanın gelişimindeki en kritik devreye, erken çocukluk dönemine, özellikle dezavantajlı çocuklarımızın hayata akranları ile eşit koşullarda başlayacak olmaları bakımından yaptıkları büyük öneme sahip” diye konuştu.
Türkiye’de 23 bin 556 kurumda 953 bin 209 çocuğun erken çocukluk eğitiminden yararlandığını anlatan Avcı, erken çocukluk dönemindeki okullaşma oranının son 3 yılda yüzde 38,5’ten yüzde 64,5’e yükseldiğini dile getirdi. Avcı, “Nihai amacımız, erken çocukluk çağındaki bütün çocuklarımızın kaliteli bir okul öncesi eğitimine erişimini sağlamaktır. Bu yüksek hedeflere giden yolda sahip olduğumuz kaynakları en etkin şekilde kullanmayı maddi ve manevi bir mesuliyet olarak görüyoruz” dedi.

Erken çocukluk projemizi çok önemsiyoruz

Avcı, belediyelerin, bulundukları yerlerin özelliklerini ve önceliklerini dikkate alarak, kurumsal kapasite ve çocukların ihtiyaçları doğrultusunda, toplum temelli erken çocukluk hizmeti modelleri oluşturarak çocukların ve ülkenin geleceğine katkılar sağladığına işaret ederek, şöyle konuştu:
“Okul öncesi eğitim ve bakım hizmetlerine erişimdeki artış, dolaylı olarak kadın istihdamına da olumlu yansıyor ve yoksullukla mücadelede önemli bir adım teşkil ediyor. Bu nedenle erken çocukluk eğitimini ve bu projemizi çok önemsiyoruz. Okul öncesi eğitim dönemine yapılan bir birimlik yatırımın ülke ekonomisine 17 kat geri dönüş sağladığını hatırlatmak ve bütün yerel yönetimler, özel sektör ve sivil toplum temsilcilerine birlikte çalışmamız adına ciddi sorumluluklar düştüğünü bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı olarak yapılan her çalışmada onların desteğini her zaman yanımızda hissettik. Bundan sonra da artarak böyle olacağına inancım tamdır. Türkiye’de önümüzdeki yıllarda bütün çağ nüfusu çocuklarımızın okul öncesi eğitimden yararlanması için gerekli bütün çalışmaları yaptık, yapıyoruz. Getirisi bu kadar önemli olan bir eğitimden hiçbir çocuğumuzu mahrum bırakmayı göze alamayız.”

Çocuklara oyuncak hediye etti

Bakan Avcı, konuşmaların ardından Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’ye plaket verdi ve kalem hediye etti. Artık törenlerde plaket vermeme yönünde karar aldıklarını dile getiren Avcı, “Ancak arkadaşlarımız o kadar heyecanlanmışlar ki Tiryaki’nin hizmetlerinden, plaket hazırlamışlar” dedi.
Avcı, törenin ardından kurdele keserek anaokulunun açılışını yaptı. Daha sonra anaokulunu gezen Avcı, çocuklara oyuncak hediye etti. Çocuklarla ve öğretmenlerle sohbet eden Avcı, çocukların oyuncakların paketlerini açmalarına yardım etti, onlarla oyun oynadı.

Cahit Zarifoğlu’nun kitabı

Anaokulundan ayrılırken gazetecilerin, “Eğitim-öğretim yılı açılışında öğrencilere Cahit Zarifoğlu’nun kitabını dağıttınız. Kitaptaki bazı ifadeler şiddet içeriyor. Eleştirileri nasıl yorumluyorsunuz?” yönündeki sorusu üzerine Avcı, şunları söyledi:
“O sözü edilen ifadeler, rahmetli Cahit Zarifoğlu’nun, Afganistan’ın Sovyetler Birliği tarafından işgali üzerine, Afganistan’da verilen bağımsızlık mücadelesine ilişkin ifadeler. O bağlamda değerlendirilmesi gerekiyor. Bir ülke işgal edilmiş, Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgali üzerine, bağımsızlık mücadelesi veren Afganistan için söylenmiş ifadeler, bunda yadırganacak bir şey yok.”
Avcı, daha sonra, Altındağ Mahir İz İmam Hatip Lisesi’nin de açılışını yaptı.

hürriyet.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol