Öğretmen Diyarı

Bakan Avcı, öğrencilere tablet dağıttı

Fatih Projesi kapsamında yurt genelindeki 36 bin 9. sınıf öğrencisiyle 13 bin öğretmene tablet bilgisayarları dağıtıldı.

 

Tablet dağıtım töreni Alparslan Anadolu Lisesi'nde düzenlendi. Okula gelişinde öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılanan Bakan Avcı, daha sonra 9/A sınıfına geçerek İngilizce dersini dinledi. Sınıfa girişinde ders anlatan öğretmen Nejla Gezmiş Ceyhan ile kısa süre sohbet eden Avcı, ardından en ön sıraya oturdu. Muhammed Ali isimli öğrencinin yanına oturan Avcı'nın, öğrenciye ''Merhaba ben yeni sıra arkadaşınım'' esprisi sınıftakileri güldürdü.

 

-''Tabletlerle çok oyun oynamayın''-

 

Etkileşimli tahtada işlenen İngilizce dersini bir süre dinleyen Bakan Avcı, daha sonra parmağını kaldırarak öğretmenden söz istedi, ''Türkçe konuşabilir miyim, bir mahsuru yok değil mi-'' diye espri yapan Avcı, yetişmesi gereken başka bir program olduğunu, bu nedenle okuldan erken ayrılması gerektiğini belirtti.

 

Daha sonra sıraların arasında tek tek dolaşarak Fatih Projesi kapsamında öğrencilere tablet bilgisayarlarını dağıtan Bakan Avcı, çocuklarla da tek tek sohbet etti.

 

Öğrencilere tabletlerde çok oyun oynamamaları uyarısında da bulunan Avcı, tablet bilgisayarların sadece birer araç olduğunu, asıl unsurun öğrenciler olduğunu söyledi.

 

Tablet bilgisayarların öğrencilerin derslerine olumlu katkıda bulunması temennisinde bulunan Bakan Avcı, ''Bunlar birer araç, asıl olan sizin kendi becerileriniz, düşünceleriniz, kendi fikirleriniz. Bunları da araç olarak kullanacağız, ama bunları çok fazla fetişleştirmeyeceğiz. 'Bunlar her şeyi yapar, bunlarla beni kimse tutamaz değil'. Bunlarla derslerinizi, eğitiminizi daha etkili bir şekilde gerçekleştireceksiniz. Asıl olan yine kalem ve kağıt. Onlar temel, onların üzerine bunları koyduğunuz zaman daha başarılı olacaksınız'' diye konuştu.

 

Öğrencilere tablet bilgisayar dağıtan Avcı, sıra yanına oturduğu Muhammed Ali'ye gelince ''Gönül ister sana 2 tane verelim, çünkü sen benim sıra arkadaşımsın. İnsan arkadaşını kollamak ister'' diyerek espri yaptı.

 

Bakan Avcı, daha sonra sınıftan ayrılırken öğretmen Ceyhan'a da teşekkür etti. Ceyhan'ın kendisinin öğrencilik hayalini gerçekleştirdiğini dile getiren Bakan Avcı, ''Beni en ön sıraya oturttunuz, benim öğrencilik hayalimi gerçekleştirdiniz. Ben hep arka sıralarda dolaşan bir öğrenciydim. Yerim arka sıraydı'' dedi.

 

-Öğrenciler, sevgi gösterisinde bulundu-

 

Sınıftan ayrılan Bakan Avcı'ya öğrenciler sevgi gösterilerinde bulundu. Bakan Avcı, makam aracına bineceği sırada kendisini cep telefonuyla fotoğrafını çeken, sevgi gösterisinde bulunulması üzerine Avcı, öğrencilerin yanına giderek onlarla bir süre sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Alparslan Anadolu Lisesi'ndeki törene Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ve bakanlık bürokratları da katıldı.

 

Yeni eğitim öğretim yarı yılının başlamasıyla Fatih Projesi kapsamında yurt genelindeki 215 okulda 36 bin 9. sınıf öğrencisi ve 13 bin öğretmene tablet bilgisayar dağıtıldı.

 

Muhabir: Sarp Özer/İlkay Güder

 

AA

HABERKAMU


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim