Öğretmen Diyarı

Bakan Avcı: Mevcut Uygulamalar Geliştirilmeye Muhtaçtır

Bakan Avcı, İstanbul’da devam eden Bölgesel Bakanlar Düzeyi Eğitim Konferansı’nın ikinci gününde “2015 Sonrası Gündem” konulu oturumda, Binyıl Kalkınma Hedefleri’nin hayata geçirilmesi için 2015 yılının son tarih olduğunu anımsatarak, bölge bazında görüş birliği sağlamak ve yürütülen politikalara ivme kazandırmak adına bu iki gün boyunca verimli tartışmalar gerçekleştirildiğini söyledi.


Bakan Avcı, “Bu tartışmaları 2015 sonrasına ilişkin gelecek planlarını da kapsayacak şekilde yürütmeliyiz. 2015 sonrası için nasıl bir gelecek istiyoruz? Geleceğimizin arzu ettiğimiz gibi şekillenmesi için, şimdiden hedeflerimizi belirlemeliyiz.


Yaşadığımız coğrafya ve bu coğrafyanın insanları, çok daha müreffeh hayat koşullarını hak etmektedir. Tüm sektörler gibi eğitim sektörüne de temel insan haklarına istinaden Bin Yıl Kalkınma Hedefleri belirli kazanımlar getirmiştir. Ancak toplumsal refahın iyileştirilmesi ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında hâlen ulaşılması gereken önemli hedefler bulunmaktadır” diye konuştu.


Bu amaçla geçtiğimiz Kasım ayında Türkiye’nin ev sahipliğinde "2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Üzerine Avrupa ve Orta Asya´dan Perspektifler" başlıklı bölgesel bir istişare toplantısı düzenlendiğini belirten Bakan Avcı, şöyle devam etti:


“Söz konusu toplantıda sağlık, çevre, istihdam, fırsat eşitliği gibi konuların yanı sıra öne çıkan önemli başlıklardan biri de eğitimdi. Kaldı ki eğitim sektörü hemen hemen bütün sektörlerle doğrudan ilişkilidir.


Uluslararası kalkınma gündemini tartıştığımız bu günlerde sorumluluklarımızın artmış olduğu bir döneme girmiş bulunmaktayız.


Şurası bir gerçek ki toplum refahını artırma, sosyal ve ekonomik kalkınmayı sağlama, eğitimdeki ilerleme ile doğru orantılıdır. Buna ilişkin kalkınma gündeminin belirlenmesinin, tüm hükümetlerin ve küresel kalkınmaya katkıda bulunma amacıyla kurulan uluslararası kuruluşların bölge halklarına karşı en büyük sorumluluğu olduğunu vurgulamak isterim.”


“Bölge düzeyindeki mevcut uygulamalar, her çocuğun ve gencin nitelikli eğitime erişimini ve gerekli becerilerle donatılmalarını sağlayabilmek için geliştirilmeye muhtaçtır” diyen Bakan Avcı, dün sunulan Eylem Çağrısı’nı destekleyecek 2015 sonrası gündemini şekillendirmek için şu konulara odaklanılması gerektiğini ifade etti:


“-Çocukların ve gençlerin bir üst eğitim kademesine geçiş süreçlerinde etkin rehberlik ve yönlendirme hizmetleriyle sistemdeki devamlılıklarının sağlanması verimli insan kaynağı kapasitesini oluşturacağı için önemlidir.

 

 

http://www.meb.gov.tr/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim