Öğretmen Diyarı

Bakan Avcı, Mardin'de telafi eğitimi gören öğrencileri ziyaret etti

Hürriyet Eğitim / AA
Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Güneydoğu Anadolu’da kullanılamaz hale gelen bazı okulların tadilat ve tamirat sürecinde olduğu için hemen eğitime başlayamayabileceğini belirterek, “Oralardaki çocuklarımızı çevre illerde pansiyonu bulunan okullarımızda misafir öğrenci olarak veya ailelerinin onayıyla kayıtlarını başka okullara alabilecek şekilde planlamalarımızı gerçekleştirdik" dedi.

Bakan Avcı, Mardin'deki Hatuniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde telafi eğitim programına katılan öğrencileri ziyaret etti. Sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet eden Nabi Avcı, öğrencilerle tek tek ilgilendi ve beklentilerini dinledi. Üniversitede gitmek istedikleri bölümleri ve ideallerini anlatan öğrencilere, çeşitli kitap tavsiyelerinde bulundu. Silopi, Cizre, Nusaybin, Dargeçit, İdil ve Sur gibi ilçelerde uygulanan sokağa çıkma yasakları nedeniyle eğitimlerini düzenli sürdüremeyen öğrenciler için sömestri tatilinde telafi eğitim programını yürürlüğe koyduklarını hatırlatan Avcı, "Telafi eğitim programını Mardin'de, Batman'da, Diyarbakır'da gönüllülük esasına bağlı olarak öğretmenlerimiz ve yöneticilerimiz tarafından başarıyla sürdürdük. Başlangıçta 15 bin civarında bir öğrenci kontenjanı belirledik ancak programa yaklaşık 11 bin öğrenci katıldı. Özellikle 8 ve 12'nci sınıf öğrencilerine öncelik verdik, sayı bu nedenle 11 bin civarında kaldı" dedi. 

“Her birinin gözünde o ışığı görmekten mutlu oldum”

Bakan Avcı, telafi eğitim programlarının verimli geçtiğini vurgulayarak Mardin'de programa katılan öğrencilerle birebir görüştüğünü ve onları dinlediğini aktardı. Bakan Avcı, "Her birinin gözünde o ışığı, o ümidi, yani başaracaklarına dair ümidin yeşermiş olduğunu görmekten ötürü gerçekten çok mutlu oldum. Onlara bu ışığı kazandıran sevgili öğretmenlerimize ve yöneticilerimize, valililerimize kaymakamlarımıza sivil toplum kuruluşlarımıza çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. Nobel ödülü sahibi Mardinli Aziz Sancar'ın da gençler için iyi bir model olduğunu vurgulayan Bakan Avcı, Sancar'ın en olumsuz koşullarda bile ne tür başarılara ulaşılabileceğini gösterdiğini belirtti. 

“Hayatın normale dönmesiyle çocuklarımız kendi okullarına gidecek”

Terör örgütünün zarar verdiği okullardaki öğrencilerin eğitimlerinin olumsuz etkilenmemesi için alternatif çalışmalar içinde olduklarına işaret eden Bakan Avcı, şunları söyledi:

"İnşallah, hayatın normale dönmesiyle çocuklarımız kendi okullarında eğitimlerine devam edecekler ama sıkıntı olan yerler var. Terör örgütünün yaktığı, yıktığı veya kullanılamaz hale getirdiği bazı okullarımızda eğitime hemen başlamayabiliriz, tadilat ve tamirat sürecinde. Dolayısıyla oralardaki çocuklarımızı da yine çevre illerde durumu müsait olan, pansiyonu olan, pansiyon kontenjanı bulunan okullarımızda misafir öğrenci olarak veya arzu ederlerse ayrıca ailelerinin onayıyla kayıtlarını başka okullara alabilecek şekilde planlamalarımızı gerçekleştirdik."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol