Öğretmen Diyarı

Bakan Avcı ‘Göç Okulu’nun açılışını yaptı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Eskişehir’in Alpu ilçesinde Anadolu Üniversitesi, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile mevsimlik tarım işçileri ve çocuklarına yönelik olarak oluşturulan Göç Okulu’nun açılışını yaptı.


Alpu ilçesinde Şanlıurfa’dan gelen yaklaşık 2 bin 500 kişinin kaldığı çadırların bulunduğu yere kurulan Göç Okulu’nun açılışı nedeniyle düzenlenen törene Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Vali Güngör Azim Tuna, Ak Parti Milletvekili Salih Koca, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan ile çok sayıda kişi katıldı. Bakan Nabi Avcı 2 ayrı çadırdan oluşturulan Göç Okulu’nun açılış kurdelesini kestikten sonra çadırdaki çocuklara şiir ve hikaye kitapları ile defter ve kalem dağıttı. Ardından çadırların yanında mevsimlik tarım işçileriyle birlikte iftar yemeği yiyen Bakan Nabi Avcı, yaptığı konuşmada Anadolu Üniversitesi, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliğiyle gerçekleştirilen Göç Okulu Projesi’nin sadece çocuklara yönelik olmadığını, büyüklerin de bu projeden yararlandırılacağını söyledi. Avcı şöyle dedi:


"Bu proje şüphesiz buradaki kardeşlerimize hizmet için yapıldı ama asıl biz buradan çok şey öğreneceğiz. En başta çok farklı kamu kuruluşlarının ahenk içinde birlikte ne güzel işler yapabileceklerinin bir örneğini gerçekleştireceğiz. Türkiye mevsimlik işçiler konusunda büyük nüfusa sahip. Bu kardeşlerimize götürebildiğimiz hizmetler maalesef sınırlı ama böyle projelerle biz hem kendi eksikliklerimizi göreceğiz hem de bu hizmetleri zaman içinde nasıl daha yaygın ve daha etkili kılabiliriz bunun alıştırmalarını yapacağız. Burada bulunan kardeşlerimizin özellikle çocukları buraya göndermek için teşvik etme konusunda olumlu adımlar atacaklarına inanıyorum. Çocuklarımızı lütfen özellikle kızlarımızı bu imkanlardan mahrum etmeyelim. Hanım kardeşlerimizin ne kadar zor şartlarda hem çalıştıklarını hem de ev hizmetlerini gördüklerini biliyoruz. Dolayısıyla hanım kardeşlerimize de bu imkanlardan mümkün olduğu kadar faydalanmaları için özellikle beylerin daha anlayışlı olacaklarına inanıyorum. Bu proje hepimize bir şeyler öğretecek. Bize bu tür çalışmaları nasıl daha etkili kılabileceğimizi de öğretecek."


Göç Okulu Proje Koordinatörü Handan Kaygusuz da yaptığı konuşmada okulun 12 Temmuz’dan itibaren eğitime başlayacağını belirtti. Kaygusuz okulda çocukların yanı sıra 19-25 yaş arası okuma yazma bilmeyen mevsimlik tarım işçilerine de eğitim verileceğini söyledi.

Kaynak:DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol