Öğretmen Diyarı

Bakan Avcı, eğitimde 4+4+4\'ü, otobüs örneğiyle anlattı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, eğitimde 4+4+4 düzenlemesine geçilme sürecini, "Bir yandan otobüs yoluna devam edecek, bir yandan motorunda, lastiklerinde değişiklikler yapacağız. Otobüste yolcuları rahatsız etmeden tamire benziyor" diyerek açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından Antalya'nın Belek turizm beldesindeki Kaya Otel'de düzenlenen 1'inci Eğitim Kongresi'nin kapanışı, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yapıldı. 'Bireyden İnsana' temasıyla bu yıl ilki düzenlenen kongrenin kapanış konuşmasını yapan Bakan Nabi Avcı, '21'inci Yüzyılda Eğitim Nasıl Olmalı' konulu sunum yaptı.

 

Bir bakan olarak söyleyemeyeceklerini söylemiyor gibi yaparak söyleyeceğini ve bunu çok düşündüğünü belirten Nabi Avcı, gökyüzüne bakıldığında milyonlarca yıl uzaktaki yıldızların ışığının görüldüğünü, ama belki o yıldızların birçoğunun sönmüş, yeni doğanların ise ışıkların henüz ulaşmadığından bahsederek, sosyal bilimlerde de kaçınılmaz bir yanılsama olduğunu kaydetti.

 

Bakan Avcı, bir zamanlar reel ihtiyaçları karşılamak üzere tasarlanmış teamül ve anlayışların kendilerini hazırlayan şartların ortadan kalktığını, fiili şartları sona ermesine rağmen görüntüsel olarak varlıklarını hala sürdürdüğünü anlattı.

 

21'inci yüzyılın eğitim sistemini düşünmeye başladıklarını, henüz bir sonuca varamadıklarını dile getiren Avcı, "O zamana kadar 'Hepiniz tatil yapın' desek herhalde çok hoşlarına giderdi. Ama bunu yapma şansımız yok. Bunu 4+4+4 düzenlemesine geçilirken de başka bir metafor, otoyolda 150 kilometre hızla giden bir otobüsün rektefe edilmesine benzeterek anlatmaya çalışmıştık. Bir yandan otobüs yoluna devam edecek, bir yandan yolcuları vaat edilen illere ulaştırmamız gerekiyor. Bir yandan da otobüsün motorunda değişiklik, lastiklerinde değişiklikler yapacağız. Otobüs yoluna devam ederken bu tabi hiç kolay değil. Şimdi konuştuklarımız da buna benziyor. Hızla giderken bir otobüste yolcuları rahatsız etmeden tamire benziyor" dedi.

 

Bakan Nabi Avcı, konuşmasının ardından kongrenin düzenleyicileri, sponsorları ve destekleyen kuruluşların temsilcilerine plaket verdi. Toplantı bitiminde Bakan Avcı, Mersin Gelecek Koleji Müdürü Nilgün Güven'in 1 yaşındaki kızı Elif Su'yu kucağına alarak sevdi. Minik kız ağlayınca Bakan Avcı annesine teslim etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol