Öğretmen Diyarı

Bakan Avcı, Eğitim Camiasına Teşekkür Etti

Bakan Avcı, il millî eğitim müdürlerinin katılımı ile düzenlenen “Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi Değerlendirme Toplantısı”na katılmak üzere Antalya’ya geldi. Toplantıda, Bakanlık bürokratlarına ve il müdürlerine seslenen Bakan Avcı, “Önce çok teşekkür ediyorum. Birkaç nedenden ötürü teşekkür ediyorum. Birincisi; bu yazılı sınavları Türkiye genelinde düzgün, sağlıklı, güvenli bir biçimde gerçekleştirdiğiniz için sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Zor bir işti. Daha önce sadece belli merkezlerde yapılan bir sınavı, okul düzeyine indirmek ciddi bir planlama, örgütlenme ve takip gerektiriyordu. Siz, bunu başardınız. Size çok teşekkür ediyorum. Bu uygulamamız, aslında ileriki yılarda, öyle çok uzun vadede de değil, inşallah önümüzdeki birkaç yıl içerisinde, liselerde uygulamaya koyacağımız çalışmanın bir pilot uygulaması gibi de değerlendirilebilir. Burada bunu başardıysak, lisede de başarabiliriz. İnşallah üniversiteye girişleri de rahatlatmış oluruz, üniversite yerleştirmeyi de rahatlatmış oluruz. En önemlisi çocuklarımızı, bu sınav gerilimlerinden kurtarmış oluruz. Öğretmenlerimizi gerçekten bu işin merkezinde kendilerinin olduğuna daha kolay inandırabiliriz” ifadelerini kullandı.


“Camia Olarak Özgüvenimizi Yeniden Kazanmalıyız”


Geçen bir yıllık süreçte, Millî Eğitim Bakanlığı’ndaki en büyük ihtiyacın “özgüven” olduğunu gördüğünü vurgulayan Bakan Avcı, şöyle devam etti:

“Biz maalesef Bakanlık olarak, millî eğitim camiası olarak, olur olmaz nedenle haksız yere eleştirilen; yaptığı iyi şeylerden çok, aksaklıklarıyla gündeme gelen çok büyük camiayız. Her kamu kuruluşunda aksaklık olur. Her kamu kurumunda yanlışlıklar olur. Her kamu kuruluşunda bir takım zaaflar olur. Ama Millî Eğitim, hem toplumun bütün sosyal damarlarına ulaşan bir yapısı olduğu için, yani her aileyi, hemen hemen her vatandaşı doğrudan ilgilendiren bir faaliyet yürüttüğü için; hem de doğrusu biraz da ‘ne olacak bu memleketin hali’ klişesi gibi ‘ne olacak bu eğitim hali’ klişesi ile iyice yüzeyselleşmiş eleştirilerin odağı haline gelmiş... Bu da ister istemez hepimizi olumsuz yönde etkiliyor.


Bizim o yüzden özgüvenimizi tekrar kazanmamız gerekiyor. Güzel işler yapıyoruz, hakikaten güzel işler yapmışız. Ama bunları kamuoyuyla yeterince paylaşamamak gibi bir zaafımız var. Yaptığımız iyi işleri kamuoyuna yeterince anlatamıyoruz. Bu kadar büyük bir camiayı ilgilendiren kamusal alanda elbette aksaklıklar, yanlışlıklar da olur. Aranırsa, ama bunlar üzerinden gündeme getirilen toptancı, aşırı genellemeci yargılarla başarılarımızın gölgelenmesine ve heyecanımızın törpülenmesine doğrusu benim gönlüm razı değil. İnsanın kendini övmesi hoş bir şey değil, ama arkadaşlarımızın başarılarını göğsümüzü gere gere herkese anlatalım, yaptığımız güzel işleri de hem birbirimizle, hem de kamuoyu ile paylaşalım.”


28 ve 29 Kasım’da “yapılamaz” denilen sınavları başarıyla yaptıklarının altını çizen Bakan Avcı, “Güzel bir işti, önemli bir işti. Çok şükür gayet güzel de yaptık. Başarılı da olduk. Çocuklarımız mutlu oldu. Daha çok öğretmenlerimiz mutlu oldular. Öğretmenlerimize ciddi manada bir özgüven geldi. Bunu pekiştirmemiz lazım. Siz de lütfen illerinize döndüğünüzde bütün arkadaşlarımıza, ilçe müdürlerimize, şube müdürlerimize, okul müdürlerimize, idarecilerimize, öğretmenlerimize, benim şahsî ve kurumsal teşekkürümü lütfen iletin” diye konuştu.


Sınav Kitapçıkları Makine İle Paketlenecek


Bakan Avcı, sınavda bazı poşetlerde soru kitapçıklarının eksik çıktığını ve bunun elle paketleme yapılmasından kaynaklandığını belirterek, “İnşallah Nisan’daki sınavda ÖSYM’de olduğu gibi kitapçıkların otomatik paketlenmesini sağlayacağız. Böylece inşallah bu tür aksaklıklar daha da azalmış olacak. Emniyetten ciddi manada destek aldık. Jandarmadan destek aldık. Yerel yönetimlerden destek aldık. Kaymakamlarımızdan ciddi manada destek aldık. Arkadaşlarımız bazen sizleri de bunaltacak kadar tedbirli davranmış, ama unutmayınız ki onlar da ilk defa bunu yaşıyorlar. Dolayısı ile karşılıklı anlayış içerisinde, birbirimize de öğreterek bu işlemi daha da iyi hale getireceğiz. Ben tekrar bu organizasyonun gerçekleşmesinde, başından beri planlanmasında, yürütülmesinde görev alan Sayın Bakan Yardımcımıza, Sayın Müsteşarımıza, Müsteşar Yardımcılarımıza, Sayın Genel Müdürlerimize ve sizlere ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.


Dershanelerin Envanteri Çıkarılacak


Yakın zamanda dershanelerle ilgili envanter çalışmasına başlanacağını bildiren Bakan Avcı, “Bu ay içerisinde. Dershanelerin dönüştürülmesi projesi kapsamında tek tek bütün dershanelerimizin fiziki, beşeri, altyapılarını, imkanlarını, kabiliyetlerini elden geçirelim. Hangi dershanede kaç derslik var, sobalımı mı, kaloriferli mi, kaçıncı katta, girişi nasıl, eğitim kadrosu ne durumda, yardımcı personel ne durumda oranın özel koşullarında o dershane hangi kuruma dönüştürülürse hem kendisi için hem çevresi için hem de eğitim sistemimiz için daha hayırlı, daha verimli olur… Bunları ölçmemizi ve bu konudaki kararları verirken sağlıklı düşünmemizi sağlayacak bir çalışma başlatıyoruz inşallah. Orada da gayretlerinizi bekliyorum” dedi.


Dershanelerin dönüşümü konusunun bugünlerde medyada ve kamuoyunda çokça tartışıldığını anımsatan Bakan Avcı, sözlerini şöyle tamamladı:


“İşin getirilmek istendiği siyasi boyutlar sizi üzmesin. Biz meseleye önce eğitimciler olarak bakmak durumundayız. Eğitim açısından baktığımız zaman herkes için çok yararlı, çok verimli bir süreç olacağını düşünüyoruz. Buna samimiyetle inanıyoruz. Yeter ki iyi planlayalım ve bu alanda faaliyet gösteren hiç kimseyi mağdur etmeyecek bir altyapı üzerinde duralım. Bunu yaptığımız zaman emin olun 2-3 sene içerisinde bugün bizi çok farklı şekilde eleştirenler de yapılan işten memnun olacak. Ve bu tür eleştirilerin de çok da haklı olmadığını, o gün kendileri söyleyecektir. O güne kadar biz işi katiyen siyasî retoriğe kurban etmeden, eğitim çerçevesinde ‘biz işimizi en iyi nasıl yapabiliriz’ sorusuna cevap bulmak üzere çalışmalarımızı sürdürelim.”

 

 

 

 

 

http://www.meb.gov.tr/meb_haberayrinti.php?ID=6549

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
murat 2 yıl önce

Sayın bakanım; teşekürle olmuyor. Herkesin dilinde aynı şey;öğretmenlik kutsal meslek.Elbette ama çocuğum bisklet istediğinde yavrum ben kutsal meslekteyim diyemiyorum. Hizmetliden bile düşük maaş alınırmı bu nasıl vicdan. bütün yöneticilerimizin öğretmenlerinin kemikleri sızlıyordur.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim