Öğretmen Diyarı

Baba mesleğini isteyen öğrenciye kayıtta öncelik verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yenilenen Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre, ortaöğretim kurumlarındaki iş ve işlemlerin yeni mevzuat düzenlemesi doğrultusunda yürütülmesi ve aksaklık yaşanmaması için bazı açıklamaları içeren yazı hazırlayarak illere gönderdi.

 

Liselere sistemle kayıt

 

Yazıya göre, yönetmelikteki kayıt işlemlerine ilişkin 8. sınıfı bitirip hiçbir ortaöğretim kurumuna kayıt yaptıramayan öğrencilerin kayıtları, milli eğitim müdürlüklerince ilişkilendirildikleri liselere, ortaokul ve imam hatip ortaokullarıyla koordine sağlanarak sistem üzerinden yapılacak.

 

Anne ve/veya babasına ait çalışır durumda bir iş yeri olup anne veya baba mesleğiyle ilgili meslek lisesi alanına veya geçiş şartlarını taşımak kaydıyla teknik lisenin ilgili alanına kayıt yaptırmak isteyenlere kontenjana bakılmaksızın e-okul sisteminde kayıt imkanı verilecek.

 

Kopyacıya yakın takip

 

Sınav, performans çalışması, proje ve uygulamaları 100 tam puan üzerinden değerlendiriliyor. Değerlendirme sonuçları da e-okul sistemine işleniyor. Kopya çeken ögrencinin ders puanı alanına "K" kopya, mazeretsiz olarak sınava girmeyen, performans ve proje çalışmasını teslim etmeyen ögrencinin ilgili ders puan hanesine "G" yazılacak ve hesaplamada sınav sayısına dahil edilecek.

 

Vatan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Metin Öğretmen 2 yıl önce

Ben bir Meslek Lisesi Müdürüyüm, Meslek Liseleri kurulduğundan bu güne kadar olan bu uygulamayı yeni gibi haber yapmak neyin aklı acaba, size bu haberi servis edenler sizi keriz yerine koyuyor sizde bunu yiyorsunuz. Cumhuriyet tarihinde her zaman bir öğrenci babasının mesleğini seçmek istediğinde, sınavsız ve kontenjana bakılmaksızın o bölüme kaydı yapılmıştır, Bu da açık açık kaldırılan Mesleki Teknik Eğitim Yönetmeliğinde vardır. Bu haberi yeni gibi bize servis edenleri kınıyorum.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim