Öğretmen Diyarı

Azınlık okullarına 10 milyon TL\'lik teşvik

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), dershanelerin kapatılması sürecinde hayata geçirdiği özel okul öğrencilerine teşvik sisteminden en çok azınlık okullarının faydalandığı ortaya çıktı. Bakanlık, Ermeni okullarında ilk ve ek başvuru dönemlerinde müracaat eden 2 bin 400'ü aşkın öğrencinin tamamını teşvik kapsamına aldı. Bin 792'si ilk ve ortaokul, 627'si lise öğrencisi olan toplam 2 bin 419 Ermeni öğrenciye destek verilmesi kararlaştırıldı. Türkiye'de halen eğitim veren tek Musevi okulundan 297 öğrenciyi teşvik kapsamına alan bakanlık, Rum okullarında ise sadece 25 öğrenciye destek çıktı. Böylece Cumhuriyet tarihinde bir rekor kırılarak azınlık okullarına, devlet tarafından 9 milyon 907 bin 500 TL yardım yapılmış oldu. Bu desteğin, 7 milyon 843 binini Ermeni okulları, 977 binini Musevi okulları ve 87 bin 500'ünü Rum okulları aldı.

Kapsam genişletilmişti

MEB'in dershanelerin özel okula dönüştürülmesi sürecinde gündeme getirdiği "teşvik sistemi", mevcut özel okulların itirazıyla tüm özel kurumları ve azınlık okullarını da kapsayacak şekilde genişletilmişti. Bakanlığın okullar ve öğrencilerin teşvikten yararlanabilmesi için koyduğu kriterler ise azınlık okullarını dezavantajlı konuma getirmişti. Teşvik için "Sınıf mevcutlarının 12'nin üstünde olması" şartı çok sayıda azınlık okulunun destek için başvuramamasına neden olmuştu. Hatta Rum okullarının tamamı kapsam dışında kalmıştı. Ancak Vakıflararası Dayanışma ve İletişim Platformu'nun (VADİP) bakanlıkla sürdürdüğü temaslarının ardından, başvuruların tamamı teşvik kapsamına alındı.

18 okul teşvik aldı

Teşvik verilen okullar ise şöyle: Özel Dadyan Ermeni, Özel Yeşilköy Ermeni, Özel Tarkmancas Ermeni, Özel Esayan Ermeni, Özel Getronagan Ermeni, Özel Sahakyan Nunyan Ermeni, Özel Topkapı Levon Vartuhyan Ermeni, Özel Kocamustafapaşa Anarat Higutyun Ermeni, Özel Bezciyan Ermeni, Özel Aramyan Uncuyan Ermeni, Özel Pangaltı Ermeni, Özel Feriköy Ermeni, Özel Karagözyan Ermeni, Özel Bomonti Ermeni, Özel Surp Haç Ermeni, Özel Kalfayan Ermeni, Ulus Özel Musevi 1. Karma, Zoğrafyon Rum.

\"Milliyet\"
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim