Öğretmen Diyarı

Azınlık öğrencilerin TEOG isyanı

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş-TEOG sınavlarının ilk dönemi için geri sayım başladı. TEOG'a girecek azınlık öğrencilerin durumu ise halen belirsiz. Ermeniler kendi dillerinde din sınavı, Rumlar ise muafiyet istiyor. Bir okul hariç Museviler yine muaf tutulacak.

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bu yıl yapılacak TEOG sınavları kapsamında Özel Ulus Musevi 1’inci Karma Ortaokulu’nun 8’inci sınıf öğrencilerine kendi din kültürü ve ahlak bilgisi müfredatlarına uygun sorular yöneltileceğini açıkladı. Diğer Musevi okulları bu dersten yine muaf tutulacak.

 

Ermeni ve Rum okulları ise bakanlığa TEOG din kültürü sınavları için farklı önerilerde bulundu. 8’inci sınıf öğrenci sayısı 200 olan Ermeni okullarının önerisi, din sınavının ya Ermenice yapılması ya da kendi öğretmenlerinin okulda yaptığı sınavlardan birinin TEOG puanı olarak hesaplanması. 8’inci sınıf toplam öğrenci sayısı 16-18 arasında değişen Rum okulları ise din dersinden muafiyet isterken, öğrencilerinin puan olarak olumsuz etkilenmemesini, tam puan verilmesini öneriyor. Rum okulları ayrıca matematik ile fen ve teknoloji derslerini de Rumca işlediği için öğrencilerinin bu derslerden de muaf olmasını istiyor ancak bu konuda çok umutlu değiller. Bu yıl için öncelikleri öğrencilerinin din kültürü sınavından muaf olması ve puan kaybı yaşamaması.

 

İlk dönem TEOG sınavı yaklaşırken okul yetkililerinin ve öğrencilerin gözü Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelecek cevapta.

 

MUAFİYET İSTEDİK

 

Özel Zografyon Rum Lisesi Müdürü Yani Değirmencioğlu sadece din dersi değil, Rumca yapılan fen ve teknoloji ile matematik derslerinden de muafiyet istediklerini belirterek şunları söyledi:

 

“Fener Rum Lisesi, Özel Zografyon Rum Lisesi ve Özel Zapyon Rum İlköğretim Okulu ve Lisesi müdürleri olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bir yetkiliyle görüştük. Eğer öğrencilerimiz kolej geçişleri gibi sınavlarda olumsuz etkilenmeyecekse Rumca okutulan tüm derslerden muafiyet istediğimizi ilettik. Rum ortaokullarında fen ve teknoloji, matematik ve din dersleri Rumca yapılıyor. Küçük yaştaki öğrenciler Rumca yaptıkları bir dersten Türkçe sınava girerse sorun yaşar. Bakanlık yetkilileri bütün derslerden muafiyet düşünüldüğünü ve ciddi değişiklikler yapılabileceğini ima ettiler. Resmi bir cevap almadık. Bu dönem için talebimiz ise özellikle din dersinden muafiyet.”

 

200 ÖĞRENCİ GİRECEK

 

Bakırköy Özel Dadyan Ermeni İlköğretim Okulu Kurucu Temsilcisi Arsen Arşın, Milli Eğitim Bakanlığı’na yaptıkları önerilerle ilgili şunları söyledi:

 

“Din kültürü ve ahlak bilgisi sınavının Ermenice hazırlanmasını istedik. Çünkü öğrenciler bu dersi Ermenice yapıyor ve bazı terimleri çevirirken tam karşılığı bulunamıyor. Azınlık okullarının dersleri kendi dilinde yapma hakkı var. Biz sadece din dersini Ermenice yapıyoruz ama istersek tarih ve Türkçe hariç diğer dersleri de yapabiliriz. Din dersi soruları Türkçe sorulacak olursa öğrenciler çuvallar. Ermeni okullarında TEOG sınavlarına girecek öğrenci sayısı 200. Sorular Türkçe hazırlanacak olursa Ermeni ve Rum okulları sorun yaşar ve itiraz ederiz. Museviler sınavı Türkçe yapıyor çünkü İbranice çok ağır bir dil ve öğrencileri bilmiyor. Onlar din dersini de Türkçe veriyorlar.”

 

TEOG ilk dönem ortak sınavları 26-27 Kasım’da, mazeret sınavları ise 13-14 Aralık’ta.

 

internethaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim