Öğretmen Diyarı

Ayrımcılık okulda başlayacak

Ortaokullarda okutulan Rehberlik ve Kariyer Planlama dersi öğrencilere cinsiyet önyargıları aşılayacak.

 Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokullarda okutulan Rehberlik ve Kariyer Planlama dersi öğretim programını yeniledi. Müfredatında “Özellikle toplumsal cinsiyet rolleri ve meslek seçiminde cinsiyete ilişkin önyargılara değinilmeli ve meslek seçiminde buna dikkat edilmesi gerektiği açıklanmalıdır” ifadelerinin yer alması dikkat çekti.

 

MEB, ortaokullarda okutulan Rehberlik ve Kariyer Planlama dersi için öğretim programı hazırladı. Daha önce Rehberlik dersi için kullanılan İlköğretim Sınıf Rehberlik Öğretim Programı’nın uygulamadan kaldırılacağı, yeni öğretim programının önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak uygulanacağı öğrenildi. Ders haftada bir saat verilecek.

 

CİNSİYET ÖNYARGILARI

 

Hazırlanan yeni öğretim programında, dersin “meslekler ve kariyer planlama” konusunda öğrencilerin lise ve iş kurumu ziyaretleri yaparak meslekleri tanımalarına olanak sağlanması istendi. Dersin “Meslekleri Tanıma” konusunun kazanımları ve kazanımlara ilişkin açıklamaları dikkat çekti. Bu derste öğrencilerin; iş, meslek, uğraş ve kariyer kavramlarının tanımlanması, meslek sahibi olmanın öneminin açıklanması, ilgi, yetenek ve değerlerin lise program türü seçimindeki önemini kavramaları istendi. Ayrıca öğrencilerin, “Ortaöğretim program türü seçiminde ailesinin ve çevresinin beklentileri ile kendi beklentilerini ayırt etmesi” ve “İlgi duyduğu mesleklerin gerektirdiği bireysel özelliklerin neler olduğunu kavraması” hedeflendi.

 

Söz konusu kazanımların “Özellikle toplumsal cinsiyet rolleri ve meslek seçiminde cinsiyete ilişkin önyargılara değinilmesi ve meslek seçiminde buna dikkat edilmesi sağlanmalıdır” ifadeleri ile açıklandı. Ayrıca kariyer seçiminde zaman zaman ailelerin beklentilerinin bireyin beklentilerinin önüne geçtiğine ve bu durumun sakıncalarına değinilmesi gerektiği belirtildi.

 

“Kariyer Planlama” konusunda ise özgeçmiş yazmanın ve kariyer dosyası oluşturmanın öğretileceği dersin müfredatında ayrıca öğretmenlerin “Önyargıların ve olumsuz düşüncellerin kariyer planlamaya etkisini vurgulamaları” istendi.

 

karsıgazete.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim