Öğretmen Diyarı

AYM KARARINDA MEB NE YAPMALI NE YAPMAMALI?

6528 sayılı kanun dün AYM’de görüşüldü ve birçok maddesi iptal edildi. Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili maddenin iptal edildiği neredeyse kesin gibi ama görevden alınan taşra yöneticileri ve eğitim kurumu yöneticilerinin durumu kesin olarak netleşmedi. Ancak kanıtlanmasa da duyumlar yöneticiler lehine. AYM’nin görevden alınan tüm yöneticiler lehine bir karar verdiği de neredeyse kesin.

6528 sayılı kanun dün AYM’de görüşüldü ve birçok maddesi iptal edildi. Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili maddenin iptal edildiği neredeyse kesin ama görevden alınan taşra yöneticileri ve eğitim kurumu yöneticilerinin durumu kesin olarak netleşmedi. Ancak kanıtlanmasa da duyumlar yöneticiler lehine. AYM’nin görevden alınan tüm yöneticiler lehine bir karar verdiği de kuvvetle muhtemel.


Peki, bu durumda MEB ne yapmalı?


AYM’nin kararı Resmi Gazete’de yayınlanır yayınlanmaz MEB; merkez şube müdürleri, il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürlerinin kararnamelerini yazıp eski görev yerlerine iadelerini derhal sağlamalıdır. Ancak burada bazı sorunlar var. Örneğin bazı pozisyonlara atamalar yapıldı. Bu kişilerin atamaları iptal edilmeli ve eski yöneticiler görevlerine iade edilmelidir. Bir başka sorun da bu yöneticilerin görevden alınış biçimleridir. AYM kararıyla görevlerine dönecek yöneticiler mevcut il müdürleriyle ciddi sorunlar yaşayabilirler. O bakımdan il müdürlerinin yer değiştirilmeleri bir çözüm olabilir. Bu konuda bir başka çözüm de şudur: AYM kararıyla yerlerine dönen yöneticiler önce isteğe bağlı olarak yer değiştirmeye tabi tutulmalı ve Temmuz ayı içerisinde de –daha alt ilçelere olmayacak şekilde- rotasyona tabi tutulmalıdırlar.


Eğitim kurumu yöneticileri için de aynı uygulama hayata geçirilmeli ve tüm yöneticiler derhal eski görevlerine iade edilmelidir. Sonradan görevlendirilenler zaten kadro sahibi olmadığı için işleyişte sorun olmayacaktır. Herkes yerine gittiğinde oluşacak norm sorunları, öğretmen açığı vs vs… Kusura bakmayın ama bu işleri kim bozduysa düzeltmek onun görevidir.


MEB ne yapmamalıdır?


AYM’nin kararına rağmen MEB, yöneticileri görevlerine iade konusunda direnç göstermemelidir. ‘AYM kararları geriye doğru işlemez’ cümlesine asla ve asla sığınmamalıdır. Eğitim uzmanı Bekir Karabulut konuya açıklık getirerek AYM kararlarının geriye doğru işlemesi gerektiğini yazmıştı (TIKLAYINIZ).


Türk hukuk sistemi MEB’in ayak diremesi yüzünden önceki yıllarda gereksiz yere çok tıkandı. Uzman öğretmenlik hakkının verilmemesi yüzünden binlerce dava açıldı ve MEB maddi manevi yıprandı. Yine yıllarca eylül ayında göreve başlamayanlara eğitim öğretim tazminatı verilmedi ve MEB maddi çok ciddi kayba uğradı.


AYM’nin kararı ortadayken ‘ben sizi görevinize iade etmiyorum.’ denirse hakkını idare mahkemelerinde aramayan bir tek Allah kulu kalmaz.


Hesaba bakın hesaba: görevden alınan il milli eğitim müdür yardımcısı, ilçe milli eğitim müdürü, merkez şube müdürü ve eğitim kurumu yöneticisi toplam yaklaşık 40 bin kişi. Bunlar derhal görev iadesi başvurusunda bulunacaklar ve reddedildiklerinde işlemim yürütmesinin durdurulması ve iptali davası açacaklar. Bir kişinin dava masrafı 210 TL’dir. 750 TL de avukat masrafı olduğunda bir kişinin MEB’e maliyeti 960 TL olacaktır. AYM kararıyla görevlerine dönmesi gereken yöneticileri inatla geri bırakmak MEB’e toplam 38 milyon 400 bin liraya mal olacak. Bu kamu zararı göz göre göre ortaya çıkarsa bunun siyasi ve bürokratik sonuçları olmayacak mı?


Sayın Avcı’ya sesleniyorum: Sayın Bakan’ım çok sıkıntılar yaşandı. Bu görevden almalar birçok kişiyi üzdü ve kırdı. Ancak devlette kin ve nefret olmaz. Hepimiz bu gemideyiz ve herkes bu geminin tayfası olarak hizmet etmekten mutluluk duyar. Gelin bu iş tatlılıkla sonuçlansın. Görenden alınan yöneticiler AYM kararıyla dönmüş olmaktan dolayı teskin olmuş ve devletlerine daha da bağlanmışlardır. Siz de MEB olarak bu insanları öz evlatlarınız kabul edin. Hiç suçu günahı yokken görevlerinden edilen bu yöneticiler daha önce sizinle birlikte birçok sorunun altına ellerini soktular, siz bu kadroyla projeler yaptınız, bu kadroyla dönüşümler yaptınız. Lütfen bu işi daha fazla uzatmayın.


Metin KOÇER


Kaynak: Personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim