Öğretmen Diyarı

AYM KARARI VE MÜDÜRLERİN İZLEYECEĞİ YOL

PERSONELMEBHABER.NET/ÖZEL HAEBER


 


Bilindiği gibi Anayasa Mahkemesi il milli eğitim müdür yardımcıları, ilçe milli eğitim müdürleri ve merkez şube müdürlerinin görevden alınmalarını; yasamanın genelliği, kamu görevlerinin hukuki güvence altında olması ve kazanılmış hakların ihlal edilemeyeceği gerekçeleriyle yasalara aykırı buldu.


Merkez şube müdürlerinin tamamına şube müdürü kararnameleri gönderildiğinden onlarla ilgili bir hukuki sürece ihtiyaç kalmamıştır. Ancak bu şube müdürlerine bir oda gösterilmiş ve ‘gidin orada oturun’ denilmiştir. Kamu kaynaklarının bu kadar sokağa savrulduğu bir uygulamanın er ya da geç hesabının sorulacağını sanıyorum.


MEB ne yapmalıdır?


Yapılacak şey basittir ve AYM kararı açıktır. İlçe milli eğitim müdürleri ve il milli eğitim müdürleri için derhal kararnameler hazırlanmalı ve illere gönderilmelidir. Bu konuda hiçbir şey yapılmadan durulabilir mi? Şahsa bağlı eğitim uzmanları bu ay maaşlarını ne olarak alacaklardır?


Başta EBS olmak üzere ne deniyor: ‘Efendim AYM kararları geriye doğru işlemez, yeni bir hukuki düzenleme yapmak lazım.’


Birincisi ‘geriye doğru işleme’ meselesi


İşler kardeşim, bal gibi de işler kaymak gibi de işler! Daha önce işlemişliği de vardır ve gelecekte de işleyecektir. Konuyla ilgili sitenizde çıkan AYM YARIN TARİHİ BİR KARAR VERECEK haberinde konu detaylandırılmıştır. Ne demek işlemez? Koskoca AYM neden o kadar uğraşmış da böyle bir karar vermiştir? Bu olumlu karardan mağdur olanlar etkilenmeyecek de kimler etkilenecek peki? Siz koskoca AYM’yi ‘kendi çalıp kendi oynayan’ gereksiz bir örgütlenme olmakla mı itham ediyorsunuz?


İkincisi ‘hukuki bir düzenleme yapılmalı’ meselesi


Hadi işletmedik AYM kararını ve hukuki bir boşluk oldu. Doldurun öyleyse boşluğu! Neyle dolduracaksınız? Nasıl dolduracaksınız? Lehinde karar verilen yöneticilerle ilgili eski durumlarından daha geriye bir uygulama mı yapacaksınız? Bu yepyeni bir hukuki süreç doğurmayacak mı? Bu gereksiz hukuki süreçlerde ortaya çıkan gereksiz mahkeme masrafları ‘bile bile lades’ diyen yöneticilerden kuruşu kuruşuna tazmin edilmeyecek mi? AYM kararına uymamak adına torunlarını bile borçlu çıkaracak uygulamaya hangi bürokrat imza atabilecek? Bu zorlama neden ayrıca? Haksız yere görevden alınan il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleri bu kadar mı kötü insanlar ve bu kadar mı vatan hainleri!


Bakın ve dinleyin: haksız yere –ki haksızlık AYM tarafından tespit edilmiştir- görevden alınan ilçe milli eğitim müdürleri ve il milli eğitim müdür yardımcıları en az Çiğdem Münevver Ökten kadar vatanseverdir, en az EBS yöneticileri kadar Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlıdır ve en az MEB yöneticileri kadar millet sevdalısıdır!


Şahsa bağlı eğitim uzmanlığı iptal edilen taşra yöneticileri ne yapmalıdır?


MEB bir basın açıklamasıyla ilgili genel müdürlüklerinin çalışma yaptıklarını ve kısa sürede açıklama yapacaklarını ifade etti. Umuyor ve sanıyoruz ki birkaç gün içinde kararnameler hazırlanıp illere gönderilir. Böyle yapılmazsa izlenecek yol şudur:


Önümüzdeki hafta ortasına kadar bir gelişme olmazsa doğru bağlı olunan il milli eğitim müdürlüklerine gidilip: ‘AYM’nin …tarih ve … sayılı ekteki kararı uyarında 6528 sayılı kanunla alındığım görevime iadem hususunda gereğinin yapılmasını arz ederim.’ İçerikli bir dilekçe yazılır.


İdare 30 gün içerisinde mahkeme kararını uygulamak zorundadır.


Cevap verilmezse olumsuz cevap verildiği anlamı çıkar.


Bu durumda doğru cumhuriyet savcılığına gidilir ve kararın uygulanmasını savsaklayan ve geciktiren ilgili şube müdürü, il milli eğitim müdürü, il milli eğitim müdürü, Bakanlık atama daire başkanı, İnsan Kaynakları Genel Müdürü, İlgili Müsteşar yardımcısı, MEB Müsteşarı ve Milli eğitim Bakanı hakkında tek bir dilekçeyle suç duyurusunda bulunulur!


Müstakim Korkmaz


Kaynak: personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim