Öğretmen Diyarı

Ayakkabılar çıktı derse ilgi arttı
İngiltere’de, ayakkabıların rafa kaldırıldığı terlikli eğitim modeli konuşuluyor. Daha önce Finlandiya’da hayata geçen bu uygulamada öğrenciler sınıflara terlikleriyle giriyor. Findern İlkokulu başöğretmeni Emma Titchener böylelikle öğrencilerin kendilerini evde hissederek derslere ilgilerinin arttığını belirtiyor. Titchener şunları söylüyor:

BEKLENTİMİZ YÜKSEK

“Okulumuzda bir deneme olarak sınıflarda terlik uygulamasına geçtik. Öğrenciler sadece sınıflarda değil, okul binasında da terlikleriyle dolaşabiliyor. Bournemouth Üniversitesi’nin yaptığı, 10 yıl süren bir araştırmayı dikkate aldık. Bu araştırma, ayakkabıların olmadığı sınıf ortamının öğrencilere önemli faydalar sağladığını ortaya koydu. Uygulama henüz üniforma kurallarımız arasında yer almıyor. İleri görüşlü bir okuluz. Öğrencilerimizden davranış ve akademik beklentilerimiz hayli yüksek ve bu sadece üniformayla ilgili değil. Ancak okulumuzda akademik dünyada yapılan güncel eğitim araştırmalarının sonuçlarına göre öğrencilerimizin öğrenmelerinde fark yaratmak için kimi zaman değişiklikler yapabiliyoruz.”

ÖĞRENMEK İÇİN DAHA İSTEKLİLER


Başöğretmen uygulamanın ülkede birçok okulun ve kamuoyunun dikkatini çektiğini, öğrenciler tarafından da destek gördüğünü belirtiyor: “Terlik uygulamasından sonra çocukların öğrenme konusunda daha rahat ve sakin olduklarını gördük. Terlikle kendilerini daha rahat hissediyorlar. Bu da öğrenme konusunda algılarının açılmasını sağlıyor. Başta öğrenciler olmak üzere herkes bu fikre destek veriyor.”

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim