Öğretmen Diyarı

Avrupa Ülkeleri Eğitimde Geriliyor

Özellikle ülkemizden üniversite eğitimi almak için Avrupa'ya giden gençler var. Sadece bizim için değil Dünya'nın pek çok ülkesinde yaşayan insanlar için Avrupa'da okumak önemli bir değerdir. Ancak aynı şeyi Avrupa vatandaşları düşünmüyor gibi. Zira ilk, orta ve lise öğretimine baktığımız zaman son yıllarda eğitim sistemlerinde büyük bir gerileme ve başarısızlığın hakim olduğunu söylemek mümkün. Konuyu Almanya özelinde değerlendirmeye çalışacağız. 

 

Bilindiği gibi Almanya özellikle 50'li yıllardan itibaren başta Türkiye olmak üzere pek çok ülkeden göçmen kabul etti. Gidenlerin kimi geri döndü ama çoğunluk Almanya'da kalmayı tercih etti. On yıllık anlaşma gereğince Türkiye'den yaklaşık 350 bin kişi göçmen olarak gitti ancak bir kısmı geri dönmesine rağmen çoğunluk kaldı hatta ailelerini de yanlarında getirdi. Zamanla o kadar kalabılaklaştılar ki şu anda 85 milyon nüfuslu Almanya'da 3,5 milyon Türk yaşıyor ve Almanya'daki en büyük azınlık Türkler olarak biliniyor. 

 

İşte bu nedenle Almanya'daki eğitim sistemi çok takip ediliyor. Almanya'da yaşayan azınlıklara eğitim almaları için Almanca öğrenme şartı getiriliyor. Almanca öğrenemeyen öğrenciler okullara kabul edilmiyor. Yani başta Türkler olmak üzere Almanya'da yaşayan diğer azınlıklar daha ilkokuldan itibaren dezavantajlı duruma düşüyor çünkü Almanya'da anadilde eğitime izin verilmiyor. 

 

Buna rağmen Türk öğrencilerin Almanya'da daha başarılı olduğu gözlemleniyor. Her türlü baskı ve dezavantajlı duruma rağmen başta Türkler olmak üzere pek çok azınlık vatandaşının Almanya'daki okullarda Almanlardan daha başarılı olduğu ve üniversite sınavlarında da yine Alman öğrencileri geride bıraktığı tespit edilmiş. Bu durum Almanya'nın nüfus olarak Avrupa'nın kalabalık ülkelerinden biri olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca azınlıklarla Almanlar için ortak bir eğitim politikasının üretilememesi de son yıllarda Almanya'da ilk ve lise öğreniminin düşmesine neden olmuş. 

 

Araştırmayı yapan Türkiye'deki bir eğitim vakfı sonuç bildirisini yayınlamak için inanılmaz bir yöntem seçti ve Avrupa'da yaşayan burada doğup büyüyen ve nihayetinde üniversitede profesörlüğe kadar yükselen Türk akademisyenleri davet etti. Davete Avrupa'nın pek çok ülkesinden Türk akademisyen katıldı. Akademisyenlerin yayınları meslektaşları tarafından ilgiyle takip ediliyor. Türk akademisyenler Avrupa'da parmakla gösteriliyor. Türkiye'de eğitim sisteminden dolayı uluslararası araştırmalarda Türk öğrenciler sürekli sonlarda kalsa da Avrupa'da eğtim alan Türkler'in ne kadar başarılı olduğu bu sonuç bildirisinde bir kere daha ortaya çıkmış durumda. 

 

Son olarak araştırma diğer küçük Avrupa ülkeleri üzerinde de yapılmış ve Almanya ile benzer sonuçlara ulaşılmış. Almanya gibi pek çok göçmenin yaşadığı İsveç, Norveç ve Estonya'da da eğitim kalitesinin gittikçe düştüğü ve azınlık öğrencilerin okullarda daha başarılı olduğu tespit edilmiş. Yakında başta Türkler olmak üzere pek çok azınlık Avrupa'ya bu konuda hakim olacak gibi görünüyor.  

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim