Öğretmen Diyarı

Avrupa'da eğitim araştırması şaşırttı !
Sputnik Görüşler projesi çerçevesinde gerçekleştirilen araştırmaya göre, İtalya halkının yüzde 64’ü, Fransızların yüzde 63’ü ve Almanların yüzde 54’ü ülkelerindeki ilköğretim ve ortaöğretim sisteminden memnun değil.

IFOP Araştırma şirketi tarafından Sputnik Haber Ajansı için yapılan araştırma, Avrupa’daki eğitim sistemiyle ilgili ilginç sonuçları ortaya koydu. Araştırmaya göre, İtalya halkının yüzde 64’ü, Fransızların yüzde 63’ü ve Almanların yüzde 54’ü ülkelerindeki ilköğretim ve ortaöğretim sisteminden memnun değil. Fransızların sadece yüzde 28’i, İtalyanların yüzde 31’i ve Almanların yüzde 41’i mevcut eğitim sisteminden memnun olduğunu ileri sürdü. Bu soruya ‘bilmiyorum’ cevabını verenlerin oranı Fransa’da yüzde 9, İtalya ve Almanya’da yüzde 5 oldu.

35 YAŞ ÜSTÜNDE MEMNUNİYETSİZLİK DAHA YÜKSEK

İtalya’da hem 18-34 yaş grubuna ait (yüzde 62 – yüzde 33), hem de 35 yaş üstü (yüzde 65-yüzde 30) katılımcıların çoğu ilköğretim ve ortaöğretim sisteminden memnun değil. Her iki yaş grubuna ait anket katılımcılarının yüzde 5’i konuyla ilgili ‘bilmiyorum’ cevabını verdi. Fransa’da 35 yaş altı katılımcıların yüzde 53’ü eğitim kalitesinden memnun olmadığını ifade ederken yüzde 37’si eğitim sisteminin kalitesinden memnun, bu soruyu cevaplamakta zorluk çekenlerin oranı ise yüzde 10 oldu. Bu arada memnun olmayanların oranı 35 yaş üstü katılımcılar arasında daha da yüksek olup yüzde 66’yı buldu. Bu yaş grubunda cevap veremeyenlerin oranı ise yüzde 9 oldu.KADINLAR VE ERKEKLER ARASINDA BÜYÜK FARK


Kaynak: odatv.com
Anahtar Kelimeler:
AvrupaEĞİTİM

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim