Öğretmen Diyarı

AVCI'DAN SON DAKİKA BOMBALARI!

PERSONELMEBHABER.COM/ÖZEL HABER


Dershanelere ihtiyaç gözüyle bakmak bizim öğretmenlerimize büyük haksızlıktır. Derhaneye giden her çocuk aynı zamanda da okul öğrencisi. Başarılı olan öğrencinin başarısında dershane mi okul mu etkili oldu ya da kimin ne kadar payı var bunu ölçemezsiniz. Dershaneler diyor ki ‘biz verdiğimiz için başarılı oldular.’


Bazı özel okullar bazı devlet okullarına göre daha iyi durumda olabilir ama bizim de çok başarılı öğretmenlerimiz var. Başarılı okul yoktur, başarılı öğretmenler vardır.


Bazı veliler sınıf seçmeye kalkıyorlar, bu doğru bir şey değil.


TEOG’la ilgili sorunlar giderildi mi?


Geçen sene zorla İHL’lere yerleştirildi söylentilerinin sebebi şudur: Öğrencinin teşvikten yararlanması için devlet okulundan devlet okuluna nakil gerektiriyordu. Bu yüzden tüm öğrencileri bir devlet okuluyla ilişkilendirdik. Tercihine yerleşemeyen ya da tercih yapmayanları ‘B’ tercihinden dört tanesini seç demiştik. Onlardan birine de yerleştirdik ki devam etmek istemese bile özel okula geçerken teşvikten yararlansın. Bu sene bunu kaldırdık. Özel okula gittiğim için tercih yapmıyorum seçeneği olacak. Diğer öğrenciler 25 tercih yapacaklar ve yerleşemeyenleri açık lise listesine alıp daha sonra boş kontenjanlara göre istedikleri okullara göre nakil yapabilecekler.


CHP’nin seçim beyannamesinde 1+8+4 diyor, bundan ne anlıyorsunuz?


Madem İHL’leri kapatmayacaklar da o 8 ne peki? Baştaki 1 okul öncesi eğitim, 8 ise ilkokul ve ortaokulu birleştirmiş oluyor. İmam Hatip Ortaokulu ne olacak? O zaman demektir ki İmam Hatiplerin orta kesimlerini kapatacaklar. CHP bildirgesinde diyor ki: İHL ülkemizdeki din görevlileri sayısına göre belirlenecek. CHP İmam Hatipleri sadece din görevlisi yetiştirmek için var zannediyorlar. Bu okullar normal okullardaki bütün derslerin okutulduğu, üzerinde de ilave olarak din derslerinin okutulduğu okullar. Buraya çocuklarını gönderen aileler çoğunlukla bu okullardaki normal eğitimlerinin yanında dini eğitim almalarını da sağlamak.


Şimdi siz imam ihtiyacına göre sayı belirlerseniz zaten imamlar artık ilahiyatlardan alınıyor. Bu okullardan öğrenciler çeşitli üniversitelere gönderiyorlar.


İkinci bir tehlike de şu: İmam Hatiplerin önünü kapatmak için mesleki eğitimi de bitirdiler. Meslek liselerinin ortaokullarının orta kesimlerini kapattılar bir de katsayı zulmü getirdiler.


Normal şartlar altında bizim 117 bin öğretmene ihtiyacımız var.


Atanamayan öğretmen sayısı 350 bin. İşletme mezunu olduğu halde pedagojik formasyon alınca kendilerini atanamayan öğretmen olarak görüyorlar. Öğretmenlerin tamamını atayacağız demek popülist bir laftır. Aslında atanamayan öğretmenlerin hayalleriyle oynanıyor.Fatih Projesi


Şu ana kadar 737.800 tablet dağıttık. Bu sene 150 bin daha dağıtacağız, seneye bir buçuk milyon toplam sayısına ulaşacağız. Etkileşimli tahtalardan 210 bini yerleştirildi. On milyon 600 bin tablet alım ihalemiz var, bunu dört yıl içerisinde dağıtacağız.


Türkiye’nin son 12 yıldaki başarılarını gölgelemek için sistematik olarak karalama kampanyası yürütülüyor. Büyük bir teşkilatta sorun bulursunuz, bulamadıkları zaman da sorun oluşturuyorlar.


OECD üyesi ülkelerdeki eğitim raporlarında şöyle diyor: ‘Son 12 yılda Türkiye eğitimde çok başarılı işler yaptı.’


Türkiye PİSA raporunda ortalarda yer alıyor ama durumunu en hızlı toparlayan ülke deniyor.


Geçenlerde buraya Japon eğitim bakanı geldi. Basın toplantısında eğitim sistemimiz soruldu. Japon, özellikle 4+4+4 sürecini hayranlıkla izlediklerini söyledi.


 Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim