Öğretmen Diyarı

Avcı, Sınavlara İtiraz Süreci İle İlgili Yeni Yasayı Açıkladı

Eskişehir'de Ak Parti il teşkilatı tarafından Özgüven Tesisleri'nde verilen iftar yemeğine katılan Bakan Nabi Avcı yemek sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Yapılan sınavlara çok ilerideki tarihlerde itirazların yapıldığını, bu nedenle öğrencilerin okullara yerleşmelerinden sonra sonuçlanan davaların eğitimi aksattığını belirten Nabi Avcı, TBMM'de 11 Eylül 2014 tarihinde çıkartılan yasayı hatırlatarak, O yasal düzenlemenin Milli Eğitim Bakanlığı'nın ve ÖSYM'nin yaptığı sınavların nasıl bir takvim doğrultusunda yargıya taşınabilineceğine ilişkin düzenleme olduğunu söyledi.


Yasanın Detayları Neler?


Sınavlara itiraz süresiyle ilgili yasayı açıklayan Nabi Avcı, "Bu yasa şunu öngörüyor: Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı sınavlara itiraz sınav bitiminden sonra 10 gün içerisinde yapılacaktır. 10 günden sonra yapılan itirazlar yasaya göre kayla alınmayacaktır. 10 gün içerisinde yapılan itirazları mahkeme bir hafta içerisinde değerlendirip askıya çıkacaktır." dedi.


Sınav İtiraz Süresi Yasası Neden Çıkarıldı?


Bu değişiklik yapılma nedenini de açıklayan Nabi Avcı, "Sınavlar yapılıyor, sonuçlar ilan ediliyor, çocuklar yerleşiyorlar, okullar başlıyor, dersler başlıyor, notlar veriliyor hatta sömestre geliniyor. Oradan bir mahkemeden 9 ay önce yapılmış bir sınavın herhangi bir sorusunun iptaline dair bir karar geliyor. Bunları önlemek için bu yasa çıkartılmıştır." ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim