Öğretmen Diyarı

Avcı: Okullarda sendikal grev olamaz

 

Telafiler tamamlanacak

"Diyarbakır'da sokağa çıkma yasağı nedeniyle eğitim - öğretim yapılamayan okul yok. Sur'da 6 mahallede sokağa çıkma yasağı devam ediyor fakat daha önce buralardaki okullardaki öğrenciler zaten eğitim - öğretim yapılabilen semtlerdeki okullara yerleştirildikleri için orada böyle bir sorun kalmadı. Mardin'de de eğitim - öğretimin devam etmediği okul yok. Nusaybin'de eğitim - öğretim devam ediyor. Biliyorsunuz Nusaybin'deki çocuklarımız TEOG sınavına, birinci TEOG ve sınavına ve telafisine girememişlerdi. Şimdi onların telafi eğitimleri devam ediyor. Bu defa telafi eğitimleri tamamlandıktan sonra inşallah Ocak ayı içerisinde oralarda bu telafi eğitimini de yapacağız. Şırnak'ta, Silopi ve Cizre'de merkezde sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

olayısıyla orada sorun devam ediyor. İnşallah en kısa zamanda oralarda da Silopi, Cizre'de ve Dargeçit'te hayat normale avdet edince, can güvenliği sağlandıktan sonra düzenli eğitime geçilecek. Bu arada kaybolan eğitim günleri de hızlandırılmış eğitimle, sömestr tatilinden alınacak günlerle telafi edilecek. Gerekirse ikinci yarıda da öğrencilerin yaz tatilinden birkaç gün alarak telafiyi tamamlamış olacağız. Milli Eğitim Kanununa göre her çocuğumuzun 180 iş günü eğitim - öğretim alma hakkı var. Bizim 180 iş günü eğitim - öğretim verme sorumluluğumuz var. Bu sorumluğumuzu inşallah telafi ederek yerine getireceğiz.

Okulda grev olmaz, olamaz
Bazı sendikalar bu iş yerinde grev vardır gibi yazılar asıyorlar okullara. Okulda grev olmaz. Okul grev yapılacak iş yeri tanımına girmez. Dolayısı ile bu sendikal bir hak değil, sendikal bir eylem değil. Bunlarla ilgili soruşturmalarımız var. Bundan sonra olacakları için de tedbirlerimiz var. Bu hareketlerin başka amaçlarla yapıldığını yapanlar da, biz de biliyoruz. Biz orada gerekeni yapıyoruz, yapacağız.

Bölgedeki sınav tarihleri değişmeyecek
"Bölgedeki sınav tarihlerini, Türkiye genelindeki sınav tarihlerinden ayrıştırmak gibi bir çalışma yok. İlk sınav YGS sınavı. Sınava girecek olan 12. sınıf öğrencileri için konuşursak, sınavda sadece, bu sene süreci aksayan 12. Sınıf derslerinden soru çıkmıyor. Daha önceki yıllardan gördükleri derslerden de çıkıyor. Bundan dolayı çok büyük bir sorun olmayacak. 12. sınıf konularıyla ilgili de telafi eğitimimizle bunu kapatacağımızı düşünüyoruz."

Okullara yönelik güvenlik önlemleri arttırıldı
"Eğitime ara verilmemesini sağlayan güvenlik güçlerimize, askerimize, jandarmamıza, polisimize, koruyucularımıza çok teşekkür ediyorum. Olağanüstü bir gayretle eğitimin aksamaması için büyük çaba gösteriyorlar. Diyarbakır'da da, Mardin'de de, Silopi ve Cizre dışında Şırnak kırsalda da eğitimlerimiz devam ediyor. Bu durum da güvenlik güçlerimizin olağanüstü çabalarıyla sağlandı. Ayrıca eğitim - öğretime devam eden öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum."

Öğretmenlerimizi biz çağırdık
"Silopi ve Cizre'den sokağa çıkma yasağı sürecince hizmet içi eğitim almak üzere çağırdığımız öğretmenlerimizle ilgili zaman zaman bazı spekülasyonlar yapılıyor. Öğretmenlerimiz öğrencilerini bırakıp gitmediler. Biz onları çağırdık. Kendilerine kalsa muhtemelen onların hiç biri oradan ayrılmayacaklardı. Ama hem çocuklarımızın hem öğretmenlerimizin güvenliği bizim için her şeyden önce geliyor. Kantincisinden, orada çalışan hizmetlisine bütün eğitim çalışanlarımızın güvenliği bakımından bu tedbiri almak zorundaydık."

California'da da okullar tatil edildi
"Bizim Silopi ve Cizre'de eğitim - öğretime ara verdiğimiz tarihte Amerika'da California'da, Los Angeles'ta okullar tatildi. Los Angeles'ta 640 bin öğrenci bir hafta boyunca okula gidemedi. Sebebi, Almanya'dan Los Angeles'taki bir okula bombalı eylem yapılacağına dair bir ihbar maili gelmesi. Göndereni bile belli değil. Sadece bu mail yüzünden Los Angeles eğitim otoritesi okulları kapattı. 640 bin öğrenci bir hafta okula gitmedi. Bizim çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin can güvenliği, Los Angeles'taki çocuklar ve öğretmenler kadar değerli. Kaldı ki bizim karşımızdaki tehdit öyle ne idüğü belirsiz bir mail tehdidi değil. Okul yollarına kazılmış olan hendekler, okul yollarına, okula ulaşımı engelleyen bombalı tuzaklar.
Anaokulundan, lisesine kadar bütün okullarımızın fiilen tehdit altında olduğu bir ortamdan bahsediyoruz. Velilerimizin, öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin eğitime erişimini engellemeye yönelik somut tehditlerin olduğu bir ortamda biz bu tedbiri almak zorundaydık. O yüzden biz zaten bir yayınladığımız bir genelgeyle okul okul, semt semt, mahalle mahalle nerede eğitime devam edileceği, nerede eğitime bir süre daha ara verileceği konusunu valiliklerin yetkisine devrettik. Biz buradan tek tek okullarımızın durumunu onlar kadar iyi değerlendiremeyebiliriz."

Memurlar.Net

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim