Öğretmen Diyarı

Avcı: \'Okul Değil Eğitim Merkeziydi, Zaten Öğrenci de Kalmamıştı\'

Meb’e bağlı Kazakistan’daki Türk okulunun kapatılması konusu iyice kızışıyor. Bugün basında Kazakistan ve Libya’da Meb’in okullarının kapanması haberinin ardından açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı, ‘Kazakistan’da okulumuz hiç olmadı’ diyerek Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’yı yalanlamıştı. Oysa Nabi Avcı Meclis’e sunduğu bütçe sunumunda bu okulun varlığından bahsetmişti.


Okul değil Türkçe Eğitim Merkeziydi


Çeşitli açılış ve temaslar amacıyla İzmir’e gelen Nabi Avcı, Kazakistan ve Libya’da bir okul ve bir eğitim merkezinin kapatılmasını değerlendirdi veKazakistan’da kapatılanın Türkçe eğitim merkezi olduğunu belirtti.


Yurt Dışındaki Okullarda Öğrenci Bulma Sorunu Var


Bir gazetecinin, Hizmet Hareketi’nin dünyanın birçok ülkesinde açtığı Türk okulları bulunduğunu, bununla ilgili Hükümetin ve MEB’in ‘Kapatın, biz açalım’ şeklinde bir yaklaşım varken, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların kapatılmasını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Bakan Avcı, “Kazakistan’daki okul değil, Kazakistan’daki Türkçe eğitim merkeziydi. Libya’da şu anda merkezi hükümet kontrolü konusunda ciddi sıkıntılar var ama bu asayiş sorunları ortadan kalktığı zaman okullarımız da faaliyetlerini devam ettirecekler. Ancak oradaki Türk vatandaşlarımızın büyük bir kısmı Türkiye’ye geldiği için, zaten oralarda öğrenci sorunu da var” dedi.

 

Kaynak: www.sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol