Öğretmen Diyarı

Avcı: Çocuklara \'tatil yapın\' diyemezdik

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 21. yüzyılın eğitim sistemini düşünmeye başladıklarını, henüz bir sonuca varamadıklarını, planlama sürecinde ise öğrencilere 'gidin tatil yapın' deme gibi bir şanslarının olmadığını söyledi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Antalya Belek'teki Kaya Otel'de düzenlenen 1. Eğitim Kongresi sona erdi. 'Bireyden insana' temasıyla bu yıl ilk defa düzenlenen kongrenin kapanışını Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yaptı. 

 

'21. yüzyılda eğitim nasıl olmalı' konu başlıklı sunum yapan Bakan Nabi Avcı, eğitimin sistemini 21. yüzyıla uyarlamak için çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Henüz bir sonuç alamadıklarını belirten Avcı, şöyle devam etti: "O zamana kadar 'hepiniz tatil yapın' desek herhalde çok hoşlarına giderdi. Ama bunu yapma şansımız yok. Bunu 4+4+4 düzenlemesine geçilirken de başka bir metafor, (ilgi veya benzetme sonucu gerçek anlamının dışında kullanılan kavram) otoyolda 150 kilometre hızla giden bir otobüsün rektefe edilmesine benzeterek anlatmaya çalışmıştık. Bir yandan otobüs yoluna devam edecek bir yandan yolculara vaat edilen illere bunları ulaştırmamız gerekiyor. Bir yandan da otobüsün motorunda değişiklik, lastiklerinde değişiklikler yapacağız. Otobüsün devam ederken bu tabi hiç kolay değil. Şimdi konuştuklarımız da buna benziyor. Hızla giderken bir otobüste yolcuları rahatsız etmeden tamire benziyor." 

 

Bakan Avcı, konuşmasının ardından katılımcılara plaket verdikten sonra Antalya'dan ayrıldı.

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim