Öğretmen Diyarı

Avcı: Bu yıl 250 bin öğrenci faydalanacak

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında özel okullar için verilecek eğitim öğretim teşvikinden 250 bin öğrencinin yararlanacağını söyledi.

 

Avcı, kentteki temasları kapsamında Uşak Belediyesini ziyaret etti. Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Avcı, eğitim öğretimde kaliteyi artırmak için çaba harcadıklarını vurguladı.

 

Uygulanacak eğitim öğretim teşvikinin çok daha önceleri öngörüldüğünü ancak çeşitli nedenlerle uygulanamadığını anlatan Avcı, öteden beri maddi şartları müsait olmayan, başarılı öğrencilerin özel okulların boş kolan kontenjanlarında eğitim görmelerini istediklerini belirtti.

 

Uygulamayı hayata geçirdikleri için mutlu olduklarını ifade eden Avcı, şunları kaydetti:

 

"Özel okullar genellikle kontenjanlarını dolduramıyor ve bundan şikayet ediyorlardı. Hükumetimiz, özel okulların atıl kapasitelerini değerlendirmek amacıyla boş kalan kapasiteyi maddi şartları müsait olmayan, çalışkan öğrencilere burs vererek doldurmayı, bir şekilde özel okullara yerleştirmeye imkan tanıyacak devlet okullarındaki aşırı kalabalıklaşmanın önüne geçmeyi hedeflen girişimde bulundu. Dönemin Cumhurbaşkanı, bunu belli bir grubun ve cemaatin okullarını desteklemek için özel olarak geliştirilmiş, irticai bir proje olduğu teziyle düzenlememizi iade etmişti. Şimdi yapılan bunun daha gelişmiş bir versiyonudur. Kendi imkanlarıyla özel okullarda okuma imkanı bulamayan dar gelirli, çalışkan öğrencilerimizi özel okulların ilk, orta ve lise bölümlerine göndereceğiz. Bu yıl 250 bin öğrenci bu imkandan faydalanacak."

 

Avcı, öğrenci seçiminde belli kriterlerin olacağına işaret ederek, "Başarı kriterleri var, ailenin maddi durumu göz önüne alınacak, o ildeki okulların kapasiteleri değerlendirilecek, puanlama yapıldıktan sonra hangi ilde hangi okullara hangi öğrencilerin gönderileceği belirlenecek buna göre yerleştirme yapılacak" diye konuştu.

 

Uşak Belediyesi tarafından hayata gerçekleştirilecek "Kent Park Projesi" ile ilgili de konuşan Avcı, bu sayede kent merkezinde çok sayıda okulun oluşturulacak bir kampüste toplanacağını, şehir merkezinde geniş bir meydan projesinin hayata geçirileceğini belirtti.

 

Bakan Avcı, daha sonra partisinin il başkanlığını ziyaret etti.

\"Anadolu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol