Öğretmen Diyarı

AVCI: BU KRİTERLERE UYAN HERKES DÖNÜŞEBİLECEK

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin özel okula dönüşümüne ilişkin, "Biz herkes için geçerli genel kuralları koyuyoruz. Siyasi faaliyette bulunmayacaksın, eğitim dışı faaliyette bulunmayacaksın, mali yapın sağlam olacak, eğer dönüşüme girdiysen o bölgede o türden bir okula ihtiyaç olduğu bizim tarafımızdan onaylanacak. Bütün bu kriterlere uyan herkes dönüşebilecek" dedi.

Avcı, dershanelerin özel okula dönüşümü kapsamında "Paralel Yapı"ya ilişkin farklı bir çözüm üretip, üretemeyeceklerine ilişkin yöneltilen soruya karşılık, sadece bu yapının kurumlarıyla ilgili değil, dershaneden herhangi bir eğitim kurumuna dönüşecek tüm kurumlarla ilgili ön araştırma yaptıklarını dile getirdi.

 

Başvuran kurumların fiziki, mali durumları ve yasalara uygunluğuna ilişkin kontrollerinin yapıldığını anlatan Nabi Avcı, "Bunlar herkes için araştırılıyor. Bu kriterlerle uymayan, hele bir de herhangi bir suç örgütüyle, terör örgütüyle, bunu sadece belli bir örgüt için söylemiyorum, herhangi bir suç veya terör örgütüyle ya da uygunsuz yapılanmayla yani soyut olmayabilir, siyasal olabilir, uyuşturucu ticareti yapan bir adamın kurduğu bir şey ise orada böyle bir bağlantı görüyorsak, bunlar dönüşüm için gerekli izni alamayacaklar. Herkes için geçerli, bu yapı için de geçerli, hiç kimseyle alakalı olmayan dershane grubu veya işletmesi için de geçerli. Mali inceleme, sabıka incelemesi herkes için gerekli. Orada elenebilir bunlar ama bu onlara çok özel bir muamele yapıldığı anlamına gelmez" diye konuştu.

 

Avcı, özel okula dönüşüm sürecinin 31 Ağustos itibarıyla sonuçlanacağı, dershanelerin faaliyetlerinin de 1 Eylül 2015'te sona ereceğini anımsattı.

 

Bakan Avcı, yurtdışındaki okulların bağlanacağı Maarif Vakfı'nın kurulum çalışmalarına ilişkin soruya karşılık da 120'ye yakın ülkede bu tür okulların faaliyet gösterdiğini bildirdi.

 

Bu okulların sadece "Paralel Yapı"ya ait olmadığını, başka vakıf ve derneklerin de bu tür okulları bulunduğunu anlatan Nabi Avcı, hükümet olarak referans verilen veya açılmalarına önayak olunan okullarla ilgili bu ülkelere ziyaretlerinde, resmi makamların kendilerine, referanslarının devam edip etmediğini sorduğunu aktardı.

 

Bu okulları kapatmaya gönülleri razı olmadığı için devralmak istediklerini anlatan Avcı, bunları sadece "eğitim yapan kurumlar" haline dönüştürmek istediklerini söyledi.

 

Maarif Vakfı'na ilişkin düzenlemenin TBMM erken kapandığı için yetişmediğini, ancak kuruluş çalışmalarının devam ettiğini bildiren Bakan Avcı, yasaların da izin vermesi durumunda, bu okulların bulunduğu ülkelerin "okulları devralın" önerilerini olumlu yanıtlayacaklarını dile getirdi.

 

Milli Eğitim Bakanı Avcı, "Paralel Yapı"nın özellikle eğitim alanında etkin olduğunun hatırlatılması ve eğitim sektöründeki çalışmalarının engellenmesi için ayrıca bir standart bulunup bulunmadığına yönelik soruya, "Biz herkes için geçerli genel kuralları koyuyoruz. Siyasi faaliyette bulunmayacaksın, eğitim dışı faaliyette bulunmayacaksın, mali yapın sağlam olacak, eğer dönüşüme girdiysen o bölgede, o türden bir okula ihtiyaç olduğu bizim tarafımızdan onaylanacak. Bütün bu kriterle uyan herkes dönüşebilecek" yanıtını verdi.

 

Avcı, dini eğitim verse de "öğrencilere broşür dağıtan, siyasi telkin anlamına gelecek yayınlar ve ödevler veren, eğitim dışında faaliyet yürüten" kurumların yasal takibinin yapıldığını ve yapılacağını bildirdi.

 

Bakan Avcı, 2 bin 206 dershanenin dönüşüm programına başvurduğunu, bunlardan 2 bin 174'ünün değerlendirmeye alındığını, 118'inin ise "kurum açma izni" aldığı bilgisini paylaştı.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol