Öğretmen Diyarı

Atatürk'ün muasır medeniyet seviyesine özgüvenle gidilir'
Kaynak: Hürriyet- Burcu Purtul UÇAR
BAŞBAKAN Binali Yıldırım, mezun olduğu Kasımpaşa’daki Piri Reis Ortaokulu’nda öğrencilere dün karne dağıttı.

Yıldırım, “Bu yaşlarda öğrencilerimiz öz güvenini kazanırsa, modern çağın gerektirdiği bilgiyle, beceriyle donatılırsa, büyük Atatürk’ün bize işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine gençlerimizle emin adımlarla gitme fırsatını yakalamış oluruz” dedi. 

BU SIRALARDAYDIM...
Öğrenciler, Başbakan Binali Yıldırım’ı okul bahçesinde çiçekler ve alkışlarla karşıladı. Yıldırım’a, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci eşlik etti. Yıldırım, 6-G sınıfında, Milli Eğitim Bakanı Yılmaz ile yan yana sıraya oturdu. Yıldırım, kendisinin de ortaokulu 1-G sınıfında okuduğunu söyledi.

Okul çıkışında basın açıklaması yapan Başbakan Yıldırım, “Sırama oturdum. 48 yıl önce yaşadığım o güzel günleri hatırladım. Anlatması zor bir duygu. Hakikaten çok güzel bir duygu” dedi. “Nasıl bir öğrenciydiniz?” sorusu üzerine Yıldırım, “Orayı karıştırma. Yani fena değil diyebilirsin” diye konuştu. Yıldırım, “Öğrencilere ne tür tavsiyelerde bulundunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Böyle çok ilmi nutukları öğrenciler sevmez. Öğrenciler onların dünyasında anlam ifade eden sözlere kulak asarlar. Geleceğin, Türkiye’nin geleceğinin gençlere ait olduğunu, onlara ait olduğunu, onu bilmeleri gerektiğini söyledim. Onlar için bir örnek olabileceğimi ifade ettim. Ben de burada sizin olduğunuz sıralardaydım, azmedince, çalışınca, Allah nasip edince bütün istediklerimiz olabiliyor. Yeter ki azmedelim, kararlılıkla çalışalım, çabalayalım. 

GELECEKTEN UMUTLU
Ülkemizde o kadar güzel, paylaşacak şeyler var ki birbirimizi üzmeye, ayrışmaya hiç ihtiyaç yok. Ülkemizin geleceği çok parlak. Onun için terör örgütünün telkinlerine gençlerimiz asla ve asla itibar etmesin. Onlar bizim geleceğimiz. Hükümet olarak, Milli Eğitim Bakanlığımız olarak gençlerimizin en güzel şekilde yetiştirilmesi için her türlü imkan, her türlü fedakarlık yapılacak. Çünkü bunun telafisi yok. Bu yaşlarda öğrencilerimiz öz güvenini kazanırsa, modern çağın gerektirdiği bilgiyle, beceriyle donatılırsa, büyük Atatürk’ün bize işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine gençlerimizle emin adımlarla gitme fırsatını yakalamış oluruz. Öğrencileri mutlu ve gelecekten umutlu gördüm.”

OKULUNDA KARNE DAĞITTI
BAŞBAKAN Yıldırım, 6-G sınıfının da aralarında bulunduğu 4 sınıfta öğrencilerin karnelerini verdi, satranç takımı ve kitap hediye etti. Öğrencilere notlarını bilip bilmediklerini soran Yıldırım, “Eskiden hocalar söylemezdi. Bizi meraktan çatlatırlardı. O daha güzel oluyor. Şimdi her şey şeffaf” dedi ve şunları söyledi: “Hazır mıyız? Büyük gün geldi, artık güzel bir tatili hak ettiniz. Burayı seçmem tesadüf değil. Sizin bu mutluluğunuza, güzelliğinize biz de ortak olalım dedik. Şimdi lafı uzatmaya lüzum yok, uzatıp zurna yapmayalım, hemen işe başlayalım.” Yıldırım, uçak mühendisi olmayı istediğini söyleyen bir öğrenciye, “Çok havalı iş seçmişsin” dedi. Bir kız öğrencinin avukat olmak istediğini söylemesi üzerine Yıldırım, “Milli Eğitim Bakanı da hem mühendis hem avukat. O hızını alamadı, önce mühendis oldu sonra ‘avukat olayım’ dedi, ikisini de halletmiş oldu” diye konuştu. Başbakan Binali Yıldırım’ın elinden karnesini alan okul birincisi ve okulun TEOG birincisi Songül Dağ, “Doktor olacağımı söyledim. Hayalim Sınır Tanımayan Doktorlar’a katılmak” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim