Öğretmen Diyarı

Atanamayan öğretmenlere iyi haber!

Vergi Denetim Kurulu yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, ataması gerçekleşmeyen öğretmenler Maliye Müfettişi olabilecek. Yeni yönetmeliğe göre, müfettiş olabilmek için aranan şartlar da değişti. Fen ve edebiyat fakültelerinin matematik, istatistik, fizik, kimya, biyoloji, fen bilimleri ile fen ve teknoloji bölümlerinden mezun olanlar  artık vergi müfettişi olabilecek.

Yeni yönetmelikte değişiklikler bunlarla sınırlı değil. Sınav kurulunda yer alan vergi müfettişlerinin ”en az 8 yıl” görev yapmış olmaları şartı da yürürlükten kaldırıldı. Bundan böyle vergi müfettişliğiyle ilgili sınavın yazılı kısmı, ÖSYM’ye yaptırılacak. Vergi müfettişliği için uygulanan "1 kez sınava girme" hakkı da ortadan kalkıyor. Yeni düzenlemede, adaylara sınava 2'inci kez girme hakkı doğuyor. Sözlü sınavın, yazılı sınav konularından yapılması şartıda yeni düzenlemede yer almıyor.

Vergi Denetim Kurulu Eylül ayında 2 sınav yapacak. 7 Eylül'de ki sınav, siyasal, iktisat ve işletme mezunları için olacak. Vergi müfettişi olmak isteyen eğitim, fen ve edebiyat fakültesi mezunlarıysa, 28 Eylül'de sınava girecek.

ekonomi.haberturk.com
Haber kaynağı:ajankamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol