Öğretmen Diyarı

Atanamayan öğretmenler tepkili: Bu sayı açığı kapatmaz

Milli Eğitim Bakanlığı, 6 ve 7 Şubat 2014 tarihinde 10 bin öğretmenin atanacağını bildirmişti. Ancak bu sayının yetersiz olduğunu savunan atanamayan öğretmenler, atama sayısının arttırılmasını istediler. 

Atanamayan öğretmenler adına sosyal medyada bir grubu temsilen Ensonhaber.com'a konuşan Oğuz Kılıç, yapılacak atamaları değerlendirdi:


"ÖĞRETMEN AÇIĞINI KAPAMAYA YETMEZ"

"Şuan itibariyle resmi rakamlarla ülkemizde toplam 127 Bin Öğretmen açığı bulunmaktadır. Şubat 2014'te Başbakanımız tarafından 10 bin atama yapılacak sözü almış bulunuyoruz. Aynı zamanda da yine Başbakanımız 'Bu atama sayısının 8500'ü emekli olanların yerine yapılacaktır' dedi."

 

"Yani diğer bir ifadeyle Şubat 10 bin atamasının ülkemizin açığına etkisi ülkemizin varolan 127 Bin öğretmen açığına sadece ve sadece 1500. Bu durumda yeni öğretmen açığımızda hemen hemen hiçbir değişiklik olmayıp, 127.000 den 125.500 e geriliyor. Yani öğretmen açığını kapatmakta hiç yeterli değildir."

 

"MEB'İN BÜTÇESİ ARTIRILMIŞTI"

"MEB'in bütçesi geçmiş yıllara oranla daha fazla pay ayrılmış bulunmaktadır ve ülkemizin en önemli meselelerinden biri olan öğretmen açığına +1500 ek takviye, kesinlikle ve kesinlikle çare olmayacaktır. Örneğin sadece Şanlıurfa ilimizin bile 6000'i aşkın öğretmen açığı mevcuttur."

 

"Hal böyleyken tüm ülkemiz için +1500 atama çocuklarımız ve biz atama bekleyen 300 bin öğretmene çare midir? Tabiki de değildir."

 

"GEÇEN YILKİ GİBİ YAPILABİLİR"

"İsteğimiz, Şubat 10 bin atama sayısının arttırılmasıdır. 2012'de Şubatta 12 bin atama sözü verilmişti. Bu sayı atamaya birkaç gün kala 17 bin yapılmıştır. Bu sayı yine arttırılabilir."

 

 

Ensonhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol