Öğretmen Diyarı

Atanamayan öğretmenler MECLİS gündeminde

Atanamamış öğretmen sayısındaki fazlalık, öğretmen yetiştiren üniversitelere ilişkin alınacak tedbirler, ücretli öğretmenlik ve dershanelerin kapatılması durumunda buralarda görev yapan öğretmenlerin durumu ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığının bir çözüm planının olup olmadığı soruldu.

Öğretmen atamalarına ilişkin soru önergesi veren Milletvekili Mehmet Ali SUSAM’ın önergesinde özetle şöyle denildi:

-2002 yılında 50 Eğitim Fakültesi ve ataması yapılmayan 72 bin öğretmen varken 2013 yılında Eğitim Fakültesi sayısı 84, ataması yapılmayan öğretmen sayısının ise 300 bin civarındadır. Sadece eğitim fakülteleri her yıl 44 binin üzerinde mezun vermektedir.

-Bazı öğretmenlerimiz ücretli öğretmenlik adı altında düşük ücretlerle ve sigortaları eksik yatırılarak çalıştırılmaktadırlar.

-Branşlar bazında oluşan resmi öğretmen açığının 130 bin civarında olduğu bilinmektedir. Başbakanın açıklamaları ile kapatılması planlanan dershanelerdeki öğretmenlerin de bu sayılara ekleneceği düşünülürse sorun daha da büyüyecektir.

-Her ne kadar Başbakan tarafından, dershane öğretmenlerinden 40 yaş üstü olanların da kamuya alınacağı ve Şubat döneminde 10 bin öğretmenin daha atanacağı belirtmiş olsa da, bu rakamların açıkta olan öğretmenlerimizin sayısı yanında çok yetersiz kaldığı da ayrı bir gerçektir.

-Bir araştırmanın sonuçlarına göre, son 10 yıl içerisinde atanan öğretmen sayısı 296 bin 560 iken, aynı dönemde emekli olan öğretmen sayısı 157 bin 153 olmuştur. Yani toplamda 136 bin 407 öğretmen atanmasının yapılmış olduğunu söyleyebiliriz.

-Atanamayan öğretmenlerimiz, bu ülkenin yöneticileri tarafından yapılan “başka iş bulsunlar” ve hatta “uyduruktan bir sorun çıkarmışlar, her Cuma kapımda eylem yapıyorlar” tarzı açıklamaları hak etmemektedirler.

Milletvekili SUSAM, önergesinde konuya ilişkin bazı sorulara da yer vererek, bu soruların Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplandırılmasını istedi. Önergedeki sorular şunlar:

1. Atanamamış öğretmen sayısının fazlalığı göz önüne alınırsa öğretmen yetiştiren üniversitelerde bu konuda ne gibi bir tedbir alınmaktadır?

2. Ücretli öğretmenlik denen büyük ayıp ve haksızlığa son verilecek midir?

3. Dershanelerin kapatılması durumunda dershanelerde istihdam edilmiş olan öğretmenlerimizin mağdur olmaması için nasıl bir çalışma düşünülmektedir?

4. Bu kronikleşmiş problem için kalıcı bir çözüm planı düşünülmekte midir?

 

personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim