Öğretmen Diyarı

Atanamayan öğretmen sayısı neden artıyor?

Mersin milletvekili Mehmet ŞANDIR ve arkadaşları tarafından  “Üniversitelerin Eğitim, Fen ve Edebiyat fakültelerinden mezun olan ve atanamayan öğretmen sayılarının artmasının ortaya çıkardığı etkilerin sebepleri ve sonuçlarının tüm yönleriyle araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi” amacıyla Meclis Araştırması açılması teklif edildi.

Meclis Araştırması teklifinin gerekçesinde ise şu hususlara yer verildi:


“Eğitim, toplumların gelişmesinin sağlanmasında en başta yer alır. Bir ülkede milli gelir yüksek olmasına rağmen gelişmişlik düzeyi yeterli değilse o ülkenin zenginliğinin doğal kaynaklardan elde edildiği sonucuna varılır. Milli geliri ve gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelerin en önemli özelliği eğitimle alakalı alanlara yatırım yapmalarıdır. Bu da gelişmişlik seviyesinde eğitimin, sermayenin önünde yer aldığını göstermektedir.


Ülkemizde eğitimle ilgili şu rakamlar, eğitime önem veriliyormuş hissini vermektedir.


 ***Eğitim fakültelerinin sayısı son 10 yılda 63’ten 97’ye, fen edebiyat fakültelerinin sayısı ise 91’den 184’e yükseldi.


***Son 10 yılda eğitim fakülteleri yüzde 54 büyürken fen edebiyat fakülteleri yüzde 102 büyüdü.


***Eğitim fakülteleri her yıl 40 bin mezun veriyor.


2002 yılı öncesinde Sayın Recep Tayyip Erdoğan miting alanlarında şu sözleri söylüyordu:


“Şu sisteme bakın hele, ülkede 72 bin öğretmen açığı var, sen sınavla öğretmen seçiyorsun (KPSS). Hangi akla hizmet ediyorsunuz? Bırak da öğretmenlerimiz okul seçsin, göreve başlasın, önüne niye engel koyuyorsun?


Ama inşallah biz hükûmetimizi kurduğumuzda bütün öğretmenlerimizi göreve başlatacağız ve öncelikli olarak eğitim sorununu çözeceğiz...“


“Yahu bir sürü bölüm öğretmenimiz boşta geziyor. Resim öğretmeni matematiğe, müzik öğretmeni beden dersine giriyor. Niye? Öğretmen ihtiyacı var. Ama bakın ki işe bunlar bir de sınavla öğretmen alıyor (Ecevit”e yükleniyor). 0 zaman niye okutuyorsun bu öğrencileri, yazık değil mi? Oğretmen almıyorum de, bu evlatlarım okumasın boşuna. Ama biz iktidar olunca inşallah boşta öğretmen adayı olmayacak”


“Buradan sözüm tüm genç öğretmen adaylarına; siz merak etmeyin biz geldiğimizde üniversiteyi bitirdiğinizde ‘Ne yapacağım, sınavı ya kazanamazsam.‘ korkun olmayacak çünkü sınav olmayacak”


“Birçok gencimiz, özellikle öğretmen adaylarımız işsiz kaldı. Ülkede eğitim çökmüş, köy okulları kapanmış merkezdeki okullar bile öğretmen diye can çekişiyorken, sen sınavla öğretmen seçmeye kalkıyorsun, bıraksana genç öğretmenlerimiz gitsin çalışsın. O kadar sene beklet, sonra al o adamda artık heves kalır mı, öğretmenlik yapabilir mi? Ama inşallah biz iktidar olunca öğretmenler okulun bittiği gün hazırlıklarını yapacak ve ertesi gün görev aşkıyla okuluna gidecek Hiç merak etmeyin...”


AKP Hükümetlerinin beşinci Milli Eğitim Bakanı olan Sayın Nabi Avcı 2013 yılı Ağustos, ayında yaptığı açıklamada; "Son hesaplara göre bütün branşlardaki öğretmen açığımız 126 bin. Ancak çok çok öğretmen olmak isteyenlerin sayısı 300 bine yakın.” olduğunu ifade etmiştir.


Maliye Bakam Sayın Mehmet Şimşek ise atanamayan öğretmenlerle ilgili şunları söylemiştin “Orta vadede öğretmen açığını sıfırlayacağız. Her mezun olanı öğretmen olarak atayacağız diye bir şey yok Bizim sıfırlayacağımız alan öğretmen açığıdır. ‘Biz herkesi atayacağız’ demedik”.


Atanamayan öğretmen sorunu çözülmediği sürece, eğitimin geleceğinin kalitesinin de düşeceği göz ardı edilmemelidir.


Bu itibarla “Üniversitelerimizin Eğitim, Fen ve Edebiyat fakültelerinden mezun olan ve atanamayan öğretmen sayılarının artmasının ortaya çıkardığı etkilerin sebepleri ve sonuçlarının tüm yönleriyle araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi” amacıyla, Anayasa’mızın 98’inci, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”


memurunyeri.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol