Öğretmen Diyarı

Atamalarda sözlü mülakat yetmez!

Ankara 17. İdare Mahkemesi, yazılı sınav notu gözetilmeksizin, tek başına sözlü sınav sonuçlarına göre oluşturulan başarı sıralamaları esas alınarak yapılan ve torpil iddialarına yol açan MEB Şube Müdürü atamalarının tümünün yürütmesini durdurdu. Resmi Gazete'de de yayımlanan karara göre atamalar bundan sonra, yazılı ve sözlü sınavların aritmetik ortalaması alınarak yapılacak.

 

ATAMADAN ÖNCE DAVA

Mahkeme kararıyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Türk Eğitim Sen, 10 Şubat - 28 Şubat 2014 tarihleri arasında sözlü sınavların yapıldığı, bu doğrultuda da 16 Nisan 2014 tarihinde sadece sözlü / mülakat puanı esas alınarak atama yapıldığını belirtti. Atamalar yapılmadan önce Türk Eğitim Sen tarafından sadece sözlü sınav puanı esas alınarak atama yapılması işlemi ve çeşitli maddelerin iptali için ilgili yönetmelikler Danıştay nezdinde davaya konu edildi.

 

ARİTMETİK ORTALAMA

Davalar sonucu Danıştay’ın 5 ve 2. Daireleri iki ayrı yürütmeyi durdurma kararı aldı. Her iki kararda da özetle, Şube Müdürlüğü atamaları için sadece sözlü sınavla atama yapılamayacağı, objektif olan yazılı sınavının değerlendirme dışı bırakılamayıp belirleyici olması gerektiği kaydedildi.

 

Türk Eğitim Sen, 22 Temmuz’da Milli Eğitim Bakanlığı ’na başvurarak, Danıştay tarafından yürütmesi durdurulan şube müdürü atamalarının tümünün iptalini talep etmişti. Ancak MEB bu başvuruya yasal süre içerisinde cevap vermemişti.

 

ATAMALAR DURDURULDU

Bakanlığın cevap vermemesi üzerine sendika yargı kararının uygulanması ve sadece sözlü sınavdan alınan puanların esas alınarak belirlenen başarı sıralamasına göre atanan kişilerin atamalarının iptali için İdare Mahkemesi'ne başvurmuştu. Ankara 17. İdare Mahkemesi de 25 Kasım 2014’te, tek başına sözlü sınav sonuçlarına göre oluşturulan başarı sıralamaları ile yapılan şube müdürü atamalarının tümünün yürütmesinin durdurmuştu.

 

birgun.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol