Öğretmen Diyarı

Atamalarda Aslan Payı Bu İki Branşa !

Öğretmen atamaları konusunda yaptığımız tahminler bir bir gerçekleşiyor. Atamalar için kontenjanlar bugün açıklandı ve 40 bin atamanın branşlara göre dağılımı belli oldu. Geçtiğimiz aylarda yazdığımız bir yazıda en çok atama yapılacak kadronun Sınıf Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile İngilizce kadrosuna yapılacağını, bunları sırasıyla Türkçe ve Matematik kadrolarının takip edeceğini yazmıştık. 


Bugün açıklanan kontenjanlara baktığımız zaman sonuç bizi şaşırtmadı. Zira gerçekten de açıklanan kontenjanlara göre en çok öğretmen alımı 3931 kontenjanla İngilizce öğretmenliği aldı. Daha sonra sıralamayı 3045 kontenjanla Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi takip ediyor. Üçüncü sırada matematik öğretmenliği var. İlköğretim ve lise matematik öğretmenliği olmak üzere iki kadroya toplam 3500'e yakın öğretmen ataması yapılacak. Dördüncü sırada ise Türkçe ve Türk Dili Edebiyatı kadrosu yer alıyor. İkisinin toplamı da 2900 civarında. 

Atamalarda en büyük sürprizi ise beden eğitimi öğretmenliği normu yaptı. Beden eğitimi öğretmenliğinden büyük bir açığın olduğunu zaten herkes biliyordu ancak tahminlerimizde beden eğitimi öğretmenliği için kontenjanın en fazla 1000-1300 arasında gerçekleşeceğini söylemiştik. Açıklanan kontenjanlara göre beden eğitimi kadrosuna 1613 atama yapılacak. Bu sıralamayı daha sonra Fen ve Teknoloji normu 1375 öğretmenle takip ediyor.

Rehber öğretmenliği de 2900 atamayla listenin zirvesini zorluyor. Sınıf öğretmenliği normuna beklentilerimizin dışında bir kontenjan ayrılmış ve 6000'den fazla atama yapılarak liderliği bu sefer elde etmiş durumda. Özel eğitim ve okul öncesi öğretmenliği de en çok atama yapılan kontenjanlar arasında yerini alıyor. 

Biz demiştik demeyi sevmiyoruz ama maalesef kötü bir tahminimiz de doğru çıktı. Alan dersleri arasında yıllardır en fazla ihmal edilen kadro olan Tarih kadrosu yine atamalarda geri planda kaldı. Tarih kadrosu için sadece 342 kontenjan ayrıldı. Kısacası bu atama döneminde en avantajlı kadrolar, yani başvurular arasında çıkması muhtemel kadrolar rehberlik, beden eğitimi, matematik, türkçe, sınıf öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği ve beden eğitimi öğretmenliği oluyor. Bu branşlar için atama puanları oldukça düşük olacak. Öte yandan tarih, fizik, kimya, biyoloji, felsefe, psikoloji gibi kadro bakımından oldukça düşük kontenjan alan öğretmenlik dallarına girmek ise oldukça zor olacak. Bu öğretmenlik alanlarına girmek için büyük bir ihtimalle ÖABT sınavından yüksek puan alanlar arasında bir yarış söz konusu olacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim