Öğretmen Diyarı

Atama Bekleyen Öğretmenler Bu tarihe DİKKAT!

Milli Eğitim Bakanlığı norm kadro güncelleme işlemlerini yapıyor. Geçtiğimiz haftalarda kamuoyunda yayınlan 'Norm Kadrolar Güncelleniyor' haberinde yer alan kadroların güncellenmesi ile ilgili takvim süresi büyük oranda tamamlanmış görünüyor. 


Okul Kurum Müdürlüklerinin Veri Girişi Yapma Tarihleri 30/09/2013-04/10/2013

İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin Veri Girişi Kontrol Tarihleri 07/10/2013-09/10/2013

İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin Veri Girişi Kontrol Tarihleri 10/10/2013-25/10/2013

Sistemin Kontrol ve Onaylama Tarihi 28/10/2013-15/11/2013 Mesai Bitimi


Yönetmeliğin 16 ncı maddesinde; “okul ve kurumların yönetici ve öğretmen norm kadroları il milli eğitimmüdürlüklerince belirlenir.” hükmü çerçevesinde bu süre zarfında okul ve kurumlara ait bilgilerin sistemedoğru, tam ve süresi içerisinde girilmesi önem arz etmektedir. Girilecek verilerle belirlenen norm kadrolara yapılan atamalarda doğacak hatalardan okul/kurum müdürleri ile il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerisorumlu tutulacaktır. Bakanlık kontrolü sırasında gerçeğe aykırı bilgilerin sisteme girilmesinin tespitedilmesi durumunda sorumlular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.


 Norm kadroların güncellenme işlemi bittikten sonra en geç Kasım ayının üçüncü haftası açıklanması bekleniyor. Bu açıklamada muhtemelen 'Hangi branşta kaç öğretmen ihtiyacı var?' sorusu cevap bulacak. Şu anda en çok öğretmen ihtiyacı PDR ve Din Kültürü Öğretmenliği branşlarında gözükmekte. Son 2 Ağustos atamasında Sınıf Öğretmenliğinden  toplam 3 Bini bile bulmayan bir atama yapılmıştı. Bu az atama sonucu Sınıf Öğretmenliği branşı en çok ihtiyaç duyulan ilk beş öğretmenlik arasına girebilir ve 4+4+4'ün etkilerinin yavaş yavaş azalmaya başladığını görebiliyoruz. Özellikle doğu bölgelerde görev yapan takipçilerimizden gelen e-postalar yoğun bir Sınıf Öğretmeni açığı olduğunu ve ücretli öğretmenlerin önemli bir kısmının Sınıf Öğretmenlerinden oluştuğunu bildiriyor. Öte yandan norm kadro güncellemesi sonucunda Türkiye geneli belirlenecek norm açıkları 130 Bin ile 180 Bin arasında olacağı tahmin ediliyor.


Melih Öztürk


personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim